Představitelé Spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) po páteční mimořádné schůzce svých výborů pro obilí a rýži mírně zvýšili svůj původní odhad. Konstatovali totiž, že letošní silný růst cen obilnin byl důsledkem nejen neúrody v některých zemích. Podílely se na něm i reakce vlád a s tím spojené spekulace.

Nešlo tedy o projev nepříznivého globálního vývoje trhu. Podle představitelů FAO jsou nečekané vzestupy cen a jejich kolísání významnou hrozbou pro potravinovou bezpečnost. Je proto nanejvýš žádoucí řešit jejich základní příčiny.

Růst cen kvůli ruskému embargu

Ceny obilnin letos vzrostly až o několik desítek procent. Dosáhly tak maximálních hodnot od rekordů z roku 2008. Proti předloňsku jsou ale stále nesrovnatelně nižší. Ke zdražování minulý měsíc výrazně přispěl zákaz vývozu obilí z Ruska.

Růst cen obilnin a otázka dostatečných dodávek budou hlavními tématy nadcházejícího týdenního zasedání FAO v jihokorejském městě Kjongdžu. Nejnovější prognóza FAO zvýšila odhad letošní produkce obilnin o zhruba milion tun na 2,239 miliardy. Podle organizace to bude i přes neúrodu v zemích bývalého Sovětského svazu jen o jedno procento pod loňským rekordem. A třetí největší úroda v historii vůbec.

Spotřeba obilnin v sezoně 2010 a 2011 má zůstat na stabilních 2,248 miliardy tun. K jejímu pokrytí postačí, když se k letošní produkci přidá ze zásob jen devět milionů tun obilí.