Svědci svou nezodpovědností protahují soudní projednávání některých kauz. Minulý týden kvůli nim muselo být například odloženo jednání v případě loňské rvačky a ublížení na zdraví v herně Monako v Bruntále nebo události, kdy měl muž z Jindřichova znásilnit svou bývalou milenku a zbít ji jezdeckým bičíkem.

Kvůli poškozenému R. K. odročil soudce Lumír Čablík líčení ve středu 22. dubna. Muže měli vloni zbít dva útočníci v bruntálské herně na Jesenické ulici kvůli nezaplacené útratě. Podle žaloby ho jeden z nich tloukl dřevěnou tyčí. Kauza se táhne už několik měsíců. Opakovaně byla odročená kvůli tomu, že k výslechu nedorazili pozvaní svědci.

Naposledy blížící se ukončení případu zmařil poškozený. K výslechu na Okresní soud v Bruntále už po několikáté nepřišel. „Policisté z Obvodního oddělení policie ČR byli v místě bydliště, přičemž poškozený odmítl otevřít dveře s tím, že s obává o bezpečnost svou a své rodiny,“ odůvodnil nepřítomnost důležitého svědka samosoudce Lumír Čablík.

Neberou telefony, nevyzvedávají si poštu

Fiaskem dopadlo také líčení v pátek 24. dubna s obžalovaným M. Ž z Jindřichova. Ten je souzen kvůli údajnému znásilnění bývalé milenky, kterou měl i zbít. Složitou situaci, kterou obžalovaný a poškozená při výslechu před senátem Okresního soudu v Bruntále popsali rozdílně, měli pomoci objasnit svědci. Na výpovědi některých z nich se ale stále čeká.

Rovněž na pozvánky k soudu nereagují. „Svědek se nedostavil. Nezvedá telefon. Nepřišel ani minule. Nezbude mi, než jej nechat k příštímu jednání předvést. Bohužel budeme muset líčení odročit,“ ukončil po pár minutách páteční projednávání soudce.

Největší problém zástupci justice vidí v doručování obsílek, a to platí nejčastěji v případě obžalovaných. Že mají na poště psaní často záměrně ignorují. Provinilcům i svědkům však za neúčast u soudu hrozí sankce. „Máme dvě možnosti a to uložit pokutu nebo předvést policií anebo můžeme použít obě varianty zároveň,“ řekl předseda Okresního soudu v Bruntále Vladimír Čermák, přičemž upozornil, že finanční postih může být až do výše padesáti tisíc korun.

„Peněžní pokuta se ale vyplatí jen u lidí, kteří mají příjem. U těch, kteří nepracují, je to problém a navíc náklady na vymáhání pokuty mohou být vyšší než samotná pokuta,“ podotkl Čermák.