Parní vlak na úzkokolejku Osoblažku vyrazí z Třemešné v 9.45 hodin a za hodinu zastaví v Bohušově. Tam se v rekreačním areálu penzionu Pod duby chystají nejen husí stehna se zelím a husí játra, ale také dančí guláš a zabijačkové speciality. V 11 hodin zahraje k dobrému trávení cimbálovka Slanina. Připraveni budou sokolníci, kouzelníci, mistři na modelování balonků i workoutová exhibice. Zlatým hřebem programu bude vystoupení komika Lukáše Pavláska na stojáka. Svatomartinský vlak odjíždí z Bohušova v 15.20 hodin.

Svatý Martin v roce 2007 překvapil. Přivezl sice sníh, ale místo na bílém koni přijel do Krnova na vraníkovi v modrých džínech.
Patron Krnova svatý Martin už má i vlastní poutnickou cestu

Krnované se opět mohou potěšit příběhem římského vojáka sv. Martina, který přijede na koni k farnímu kostelu v neděli 13. 11. 2022 po jedenácté hodině. „Na poutní mši, která začíná v 10.00 hodin, zazní Missa brevis od současného nizozemského skladatele. Je jím Jacob de Haan známý svou tvorbou pro dechovou hudbu. Publikovat také různá vokální díla, včetně řady mší pro sbor a dechový orchestr. Pro poutníky ji připravil chrámový sbor pod vedením Václava Mičky. Zájemci se budou moci podívat do věže kostela sv. Martina. Nezapomene se ani na tělesný požitek: ochutnávku svatomartinského vína a tradiční perníčky, které budou místními ženami z farnosti upečeny v hojném počtu. Nicméně husu si bude muset upéci doma každý sám,“ uvedla za organizátory Ludmila Čajanová.

Svatý Martin, patron Krnova, dorazil i s družinou jezdců.
OBRAZEM: Svatý Martin dorazil i s družinou jezdců

Historický Martin, pocházející z římské provincie Pannonie (dnešní Maďarsko), je spojován s příběhem o plášti, který daroval chudákovi. Také se svatomartinské legenda legenda zmiňuje o husách, které prozradily jeho úkryt. Do francouzského města Tours, kde působil jako biskup a kde je také pohřben, vede od Itálie přes Maďarsko, ale také jižní Moravu speciální „Svatomartinská cesta“.

Jakmile vzal Martin na sebe úřad biskupa, plně se mu věnoval. Budoval křesťanské chrámy, nabádal držitele moci k mírnosti a spravedlnosti, byl proti mučení a trestu smrti, uzdravoval nemocné a dokonce prý vzkřísil mrtvého. Bojoval proti rozmařilosti bohatých a utlačování chudých, ducha chudoby žádal pak zejména od služebníků církve.

Svatomartinskou pouť a doprovodné akce v Krnově pořádá římskokatolická farnost ve spolupráci s místní organizací KDU-ČSL.

Svatý Martin letos nechal své příznivce před krnovským kostelem sv. Martina dost dlouho čekat. Dorazil sice pořádně promoklý, ale stejně se o svůj plášť rozdělil se žebrákem.
Svatý Martin v neděli přivezl do Krnova déšť