Tradice svatomartinské jízdy v Krnově má za sebou další pokračování. Nedělní poledne bylo jako stvořené pro tuto významnou událost. Sluníčko svítilo a na Svatomartinské náměstí přišlo slavit zhruba dvě stě poutníků, kteří si příjezd Martina nechtěli nechat ujít.

Zdravice farníkůi dobrá chuť perníků

Těsně před dvanáctou hodinou byl zdálky viděn přijíždějící Svatý Martin na bílém koni se svou tříčlennou družinou, avšak sníh s sebou nepřivezl. Skupina přijela ke Kostelu svatého Martina a počkala na odbití dvanácté hodiny. Z místního svatostánku krnovské římsko-katolické farnosti vyšel sněm krnovských farníků, který se společně s Martinem pozdravili.

Ani minulý rok nepřinesl svatý Martin do Krnova sníh. Více čtěte zde.

Dětičky byly během zdravení obdarovány pravým martinským perníkem ve tvaru koně. „Kouzelné, musím říci, že toto se mi opravdu líbí. Pamatuji si, že jako dítě jsem na tyto slavnosti chodila, pak to zmizelo, a nyní se tradice opět obnovuje, což je báječné,“ řekla jedna z přihlížejících, paní Marie Hejsková.

Svatomartinská legenda ožila představením

Celá výprava v čele s Martinem a poutníky se po mši svaté a po zdravici vydala ulicemi města k bráně radnice. „Průvodem od kostela směrem k radnici si připomeneme známý příběh o římském vojákovi z dob antiky, který ze soucitu a milosrdenství obdaruje svým pláštěm chudého žebráka,“ uvedla za organizátory akce předsedkyně krnovské KDU-ČSL Ludmila Čajanová.

U radnice už jezdce vyhlížela krnovská starostka Renata Ramazanová se zástupci města. Shluk lidí obstoupil prostor před radnicí, aby mohl shlédnout symbolické představení vzniku svatomartinské legendy, která vypráví o tom, jak tvrdý voják s milosrdným srdcem obdaruje svým pláštěm chudého žebráka, a od níž se odvíjejí různé lidové zvyky.

Pro rok 2007 si svatý Martin netradičně vybral tmavého koně. Více čtěte zde.

Řeč převzala starostka města, aby Martinovi předala symbolický klíč od městských bran.

„Svatý Martine, přijmi tento klíč od našeho města a poskytuj Krnovu a Krnovanům i nadále svou ochranu, jak to umíš celá staletí. Je to klíč nejenom k našim domovům, ale také k srdcím Krnovanů, aby stejně jako ty činili skutky milosrdenství, cítili s potřebnými a pomáhali těm, kdo se bez pomoci obejít nemohou. Dej nám svou ochranu a moudrost,“ pozdravila Martina starostka a předala mu klíč.

Co na závěr? Sklenka vína

Poté měl následovat přípitek zástupců města a duchovního stavu pravým svatomartinským vínem neboli otevřením a ochutnáním první láhve vína pocházející z podzimní sklizně. Pranostika tvrdí, že pokud se mladé svatomartinské víno povede, znamená to, že bude kvalitní celý ročník.

Po přípitku se Svatý Martin s občany rozloučil a se svou družinou odjel. Akci uspořádala římsko-katolická farnost ve spolupráci s Městem Krnov a místní organizací KDU-ČSL.