Dáte-li si do internetového vyhledávače slovo Baškarije, mnoho nabídek se vám nezobrazí. Jedná se o zemi oficiálně zvanou Baškortostán, která leží v Povolží a patří k Ruské federaci. Podstatně poutavější než strohé informace z internetu je vyprávění člověka, který ji osobně navštívil. Svatopluk Chlápek tuto oblast před Uralem prozkoumal na pozvání domorodého přítele.
„V roce 1989 jsem se v Moskvě seznámil se Slavou z Ufy. Už tehdy mě k sobě zval, ale nakonec to nevyšlo. Před dvěma lety jsem si ho našel na ruském facebooku a domluvil cestu,“ vysvětlil Svaťa Chlápek. Hlavním tématem cesty se stal ruský fenomén: sauny zvané bani, a také místní gastronomie. „ Podnikli jsme exkurzi do mnoha saun včetně černé bani v tatarské vesnici, kde jsem uměl rusky lépe než její obyvatelé,“ vzpomínal s úsměvem Chlápek.
„A co se týká místní gastronomie, v oblasti žijí tři hlavní národy, takže bylo z čeho ochutnávat,“ uzavřel Svatopluk Chlápek. S přítelem podnikli i rybářský výlet se všemi ruskými atributy a absurditami na rozhraní pravoslaví, islámu a komunistické ideologie. Zda se Chlápkovy zážitky budou přibližovat atmosféře známému filmu Svéráz národního rybolovu můžete posoudit sami. K povídání nebudou chybět ani desítky autentických fotografií.
V Baškirské republice žije něco málo přes čtyři miliony obyvatel. Hlavními národnostmi jsou Rusové, Tataři a Baškiři. Více než polovina jich žije ve městech. Hlavní město Ufa je jedním z nejvýchodnějších měst Evropy, takže mezi fotografiemi nebude chybět ani hraniční kámen mezi Evropou a Asií.
Ve třináctém století byl Baškortostán pod nadvládou Mongolů. K této zemi patří také slavné jméno ruské historie – kozák a vůdce selského ovstání Jemeljan Pugačov.
Dita Voznicová