Svatý Hubert, patron lovců a myslivců, má v kalendáři svátek 3. listopadu. Před několika lety se ke svatohubertským tradicím přihlásili myslivci na Krnovsku a začali v poutním kostele na Cvilíně pořádat slavnostní mše.

Letošní Svatohubertskou mši na Cvilíně zorganizovala Okresní myslivecká rada Bruntál v sobotu 18. října. Bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas, který je známý svým vřelým vztahem k myslivosti, se Svatohubertských mší zúčastňuje každoročně. Zasadil se o důležité změny v zákoně o myslivosti, působil jako předseda Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) i jako předseda představenstva myslivecké pojišťovny Halali.

Mši celebroval Josef Goryl, kvadrián minoritského kláštera v Krnově. Hudební doprovod zajistili trubači Lesní správy Jeseník a bohoslužbu zpěvem provázeli sólisté krnovského chrámové sboru sv. Martina. Po mši proběhl u kostela koncert mysliveckých trubačů a představily se zde knihy s mysliveckou tématikou.

Na Cvilín se kromě místních příznivců myslivosti vypravili také jejich kolegové z Opavy, Bruntálska a Rýmařovska a objevilo se zde i pár hostů z Polska. Svatohubertský kult je spjat s jelenem, který nechyběl ani v poutním chrámu na Cvilíně.