Pro zpečetění svého svazku si některé páry volí nejen hezká místa, ale i hezká data. Jinak tomu není ani u snoubenců na Opavsku nebo Bruntálsku. V letošním roce bude hrát prim zejména červenec.

Některá data v prvním měsíci prázdnin se totiž budou sedmičkami jenom hemžit. „V letošním roce nás, co se svatebního klání týče, čeká náročná sezona. Magická data bývají pro snoubence velkým lákadlem. Letos máme zatím naplánovány tři svatby na 1. dubna čili na Apríla, dále devět svateb proběhne 1. 7. 2017 a konečně 7. 7. 2017 chce svůj sňatek uzavřít šest párů," vyjmenovala vedoucí oddělení matriky opavského magistrátu Hana Kazimírská.

Zajímavá data bývají podle ní rezervována mezi prvními. „Již zmíněný 1. a 7. červenec jsou plně obsazeny. I přesto ale ještě máme k uzavření manželství dost jiných volných termínů. Nabídnout můžeme jak obřady v obřadní síni, tak i v kostele sv. Václava nebo v terénu," pokračovala.

Zároveň připomněla, že magická data lákala snoubence vždy. „Jsou to data, která je nějakým způsobem oslovují. Takové datum se najde každý rok, třeba 7. 7. 2007 bylo uzavřeno dvanáct manželství. Bohužel po deseti letech je 45% párů rozvedených. A můžeme pokračovat. V každém roce se datum, které bude zajímavé skladbou čísel nebo snadným zapamatováním, najde," doplnila Hana Kazimírská.

DATUM JE DŮLEŽITÉ, TVRDÍ NUMEROLOŽKA

O důležitosti data svatby nepochybuje krnovská numeroložka Eva Tomešková. Podle ní má tato volba velký vliv na to, jak bude svatební den probíhat a ovlivňuje i budoucnost vztahu. „U dat platí určité obecné principy, zásadní ale je, jací lidé se dávají dohromady.

Svatba je vždy individuální záležitost a je dobré si proto z hlediska numerologie vhodné datum zkonzultovat individuálně," doporučuje Eva Tomešková.

A jaké jsou ty obecné principy? „Sedmička přináší duchovní princip. Kumulace sedmiček v datech znamená, že ten den se lidem otevírá duchovní hloubka, jsou otevřeni duchovnímu vývoji. Přes sedmičku se také učíme. A ochota učit se je pro začátek manželství určitě dobrá," vysvětluje numeroložka.

RADUŇ HLÁSÍ PLNO, HRADEC MÁ VOLNO

Řada snoubenců chce do manželství vstoupit v prostorách zámků. Pokud by se ale 7. 7. 2017 chtěli vzít v tom raduňském, mají smůlu. „Termín byl plně obsazen již v první polovině ledna tohoto roku," konstatovala raduňská matrikářka Jana Škrobánková.

Trochu volněji jsou na tom na zámku v Hradci nad Moravicí. „Na 7. 7. 2017 máme zatím naplánovánu jednu svatbu na zámku u Bílé věže. Snoubenci ale pořád volají, zjišťují informace a termíny se pomalu plní. Před deset lety, to bylo 7. 7. 2007, jsme měli celkem čtrnáct svateb," poznamenala matrikářka hradeckého městského úřadu Marta Bartusková.

Zámek Linhartovy už víc jak deset let nabízí uzavření sňatku na nádvoří, v rytířském sále nebo v romantickém zámeckém parku. „Snoubenci, kteří touží po romantické svatbě na zámku, mohou od května do konce září využít naší nabídky a uzavřít svůj sňatek na atraktivním místě, které je prezentováno jako „jiné vhodné místo pro uzavření manželství," láká snoubence web zámku.

„Zájem o svatby na zámku je velký, ale na Apríla tu určitě žádná svatba nebude, protože v ten den tady máme velký velikonoční jarmark," uvedl kastelán zámku Linhartovy Jaroslav Hrubý, který má odsud spoustu zajímavých svatebních zážitků. Nezapomenutelná pro něj byla například skotská svatba.