Obřadní síň se v empírovém křídle velkolosinského zámku nachází od počátku 80. let 20. století. Konají se zde různé oficiální události: svatby nebo vítání občánků. Její vzhled byl s drobnými obměnami stejný až do letošního roku.

„Vyměnil se například jen koberec nebo se místo křesel koupily nové židle,“ poznamenala starostka Velkých Losin Jana Fialová.

Místní samospráva má obřadní síň v nájmu od Národního památkového ústavu, který Státní zámek Velké Losiny spravuje.

Nový koberec, svítidla a katedra

V letošním roce prošla obřadní síň modernizací. Podlahy překryl nový koberec, byla vyměněna svítidla, upraven čelní panel s mapou obce, doplněno nové osvětlení a mobiliář. Výrazným prvkem se stala katedra s gravírovaným státním znakem. Novou podobu prostoru ztvárnila designerka Petra Davidová.

„Nevstupovali jsme do stavebních konstrukcí, nechali jsme jen vyfrézovat drážky pro elektroinstalaci v místech, kde to schválili památkáři. Jsme v národní kulturní památce, na vše jsme museli mít závazné stanovisko. K celkovému vzhledu se vyjadřoval správní orgán památkové péče i Národní památkový ústav. Vše je upraveno decentně,“ podotkla Jana Fialová.

Na zámku ve Velkých Losinách se ročně koná kolem devíti desítek svateb. Odehrávají se na třech místech, většinou v parku nebo na nádvoří zámku. V obřadní síni se jich konal jen zlomek.

„Od modernizace si slibujeme i to, že o svatby v naší obřadní síni bude větší zájem,“ uzavřela starostka Velkých Losin.