Jezdkyně Denisa Kratochvílová z Ostravy a Katka Jemnická z Opavy si recesistický závod z dílny členů Spolku Přátelé Vrbensko pochvalovaly: „Jsem tu už potřetí za sebou. Jezdíme každý rok spolu, poprvé jsme myslím skončili v cíli druzí nebo třetí.“ Na start se postavily malé slečny jako první a svou masku nazvaly Voďákovi. Do party holky přibraly i Šílenou babku, civilním jménem Petru Kratochvílovou, která ze svahu drandila s nimi.

„Svah jsem sjížděl už vloni a to jsem skončil na druhém místě. Masku jsme vyrobili spolu se strejdou,“ uvedl Štěpán Bezruč z Brna Sivic, další rekreant, který se účastnil akce vrbenských nadšenců na překrásném stroji, podobném letadlu Kamikadze. Podobné soutěže nejsou pro klučinu žádnou neznámou, během roku jich absolvuje hned několik: „Účastním se závodů na kole i jiných měření sil. Dnes mě sem doprovodila celá rodina, i teta se strejdou.“

Silvestrovskou zábavu doprovázeli slovem Monika Ševčíková a Jirka Szászka a sjíždějící ze svahu doslova popoháněli do cíle. „Maminka pomáhá jednomu z jezdců, ták, ano. Teď jede nejtěžší váha, trošku to zatáčí bokem, ale už se blíží, pozor tam dole,“ vzbuzovali úsměvy na tvářích přihlížejících, kteří dali přednost recesistické akci před poležením u televize. „Babko, jedeme! Podle hesla když nezabrzdím, sednu si do sněhu,“ provolával Jirka Szászka.

Příroda nám nepřála, ještě že máme techniku

Vrbenský Tomáš Ludvík vzpomínal, že když před dvěma lety snímal Silvestrovský sjezd na pekáči, přimrzl mu prst pravé ruky na spoušti fotoaparátu prst. „Nezbývalo mi, než jej nakonec rozmrazit nad várnicí čaje,“ usmíval se fotograf.

Letošní rok nepřinesl potřebné množství sněhu, i tak se ale aktéři i přihlížející opět dobře bavili. Svah zasněžovali pořadatelé pomocí sněhových děl a tím vytvořili podmínky k jeho bezproblémového uskutečnění. Bohatá byla tombola a kdo nesoutěžil, mohl se posilnit lahodným čajík, ti co přišli po svých, i s kapkou rumu. Konec roku 2009 Vrbenští zakončili zábavně a více než důstojně.