Konec zimy a příchod jara v roce 2019 ohlásil 21. března takzvaný superúplněk neboli prigeum. Byl to poslední superúplněk v roce 2019. Navíc byl unikátní v tom, že zářil na obloze v době jarní rovnodennosti, což je konstelace, která nastane zhruba jednou za dvacet let.

Zájemci o astronomii vytáhli dalekohledy a pro romantické povahy byla procházka za úplňku ideální příležitost pro vyznání lásky. Za úplňku se ale také výrazněji projevuje náměsíčnost a mnozí si stěžují divoké sny. Senzitivní lidé pod vlivem úplňku neusnou vůbec, a u těch labilních se zvyšuje pravděpodobnost sebevražd.

Ani kynologové se příliš nevyspí, protože psi vyjí na měsíc v úplňku mnohem víc než obvykle. Většina zvířat je pod vlivem úplňku nervózní, a to nejen bezprostředně za měsíční noci, ale i přes den. Superúplněk navíc přišel v době, kdy jarní hormony a rozmnožovací instinkty otupí ostražitost zvířat ještě hůř než samotný měsíc.

Jak vypadal letošní superúplněk v okrese Bruntál z pohledu statistik dopravní policie?

"SEJMUTÍ" ZAJÍCI

Mezi Lomnicí a Valšovem 21. března vyběhl ze silničního příkopu bezprostředně před jedoucí Chevrolet zajíc. Došlo ke střetu, po kterém zvíře na místě uhynulo. Způsobená škoda na vozidle činí pět tisíc korun.

Zajíc vběhl do jízdní dráhy o den dříve také Škodovce mezi Jindřichovem a Třemešnou. Řidič již nestačil zabrzdit a došlo ke střetu. Zvíře na místě uhynulo. Způsobená škoda v tomto případě byla tisíc korun.

ZABITÉ SRNY

Ve čtvrtek 21. 3. v šest hodin ráno mezi obcí Nová Véska a Rudná pod Pradědem projížděl řidič Renaultu, když mu z pravé příkopy vběhla do jízdní dráhy srna. Došlo ke střetu, po které zvíře zůstalo na místě usmrceno. Škoda na vozidle činí 50 tisíc korun.

Také 22. 3. v šest ráno mezi Rýmařovem a Malou Štáhlí došlo ke střetu ke zvěří. Řidič Škodovky nemohl už zabrzdit, když mu z pravého silničního příkopu vběhla pod kola srna. Došlo ke střetu přední části auta se srnou, která následně uhynula. Ke zranění osob nedošlo, ale způsobená škoda je kolem 60 tisíc korun.