Nadprůměrně teplé měsíce trvající od loňského podzimu, téměř žádný sníh během zimy a dlouhodobě málo srážek. To jsou důvody, proč vodohospodáři z ostravského podniku Povodí Odry začínají být znepokojeni.

„Letošní suché období začalo nezvykle brzo, již v dubnu. Některé nádrže jsou tak na začátku léta v horší situaci než v předchozích letech,“ uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Kvůli suchu klesají také hladiny spodních vod, takže začínají vysychat také studny. Situaci v uplynulém týdnu mírně vylepšily lokální srážky, díky kterým jsou průtoky konkrétně v jesenické oblasti povodí Odry průměrné. Na ostatním území povodí se blíží k minimálním hodnotám.

V současné době však omezování odběrů z vodárenských nádrží i nádrží zásobujících průmysl ještě nehrozí. „Situaci pravidelně kontrolujeme a vyhodnocujeme. V případě dalšího nepříznivého vývoje vysokých teplot a nedostatečného množství srážek budeme postupovat podle schváleného manipulačního řádu vodohospodářské soustavy Povodí Odry. Ten obsahuje mimo jiná opatření například spolupráci mezi vodními zdroji,“ dodala Vlčková.

Některé přehrady jsou na začátku léta v horší situaci než v předchozích letech. Jde zejména o Žermanice, naplněné ze 74 procent, nebo Morávku (76 procent). Na Opavsku je situace příznivější. Slezská Harta je zaplněna z 93,9 procenta a Kružberk z 94,6 procenta. Teplota během nejbližších deseti dnů bude podle předpovědí podobná jako v posledních dnech.

Špatně s vodou jsou na tom také další části České republiky. Například na řekách Dědina a Kněžna na Rychnovsku už platí kvůli delšímu období bez srážek stav sucha. Stav sucha hrozí i na dalších řekách v povodí Labe na východě Čech.