Všichni se těšili, kdy už hlohy poprvé vykvetou drobnými plnými květy sytě růžové barvy. Místo toho teď město vede reklamační řízení s firmami, které vysazovaly hlohy v Březinově ulici a také stromy v rámci rekonstrukce sídlištní zeleně na sídlišti Budovatelů.

„Tyto firmy ale na naše výzvy vůbec nereagují, a proto už s nimi v budoucnu nebudeme spolupracovat. V Březinově ulici se nám podařilo, že po záchranných řezech některé stromy obrazily, ale bohužel ne všechny,“ uvedla Petra Mužíková z krnovského odboru životního prostředí.

Zalévání dřevin zajišťuje odbor životního prostředí formou objednávky nejen u Technických služeb Krnov, ale i dalších firem.

„V tak extrémním roce, jako byl ten letošní, je ale těžké provést kvalitní zálivku. Neusychají jen mladé stromy, ale i mnohem starší, s plně rozvinutým kořenovým systémem, které by si měly samy zajistit z půdy vláhu. Také z těchto důvodů plánujeme v budoucnu do výsadbových jam používat absorbenty vláhy, které prvních pět let pomáhají rostlinám řádně zakořenit,“ uvedl Dušan Martiník z odboru životního prostředí.

Použití absorbentů vláhy se vyplatilo v betonových truhlících, které dělí autobusové nádraží od parkoviště u Alberta, nebo se běžně používá v závěsných truhlících s muškáty.