Soutěž o nejúspěšnější žáky středních škol v Moravskoslezském kraji letos podeváté vyhlásil krajský úřad. Ocenění oba vybraní studenti převezmou příští pátek 8. října v sále Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. „Zde bude oceněno pětadvacet jednotlivců a čtyři školní týmy za loňský školní rok,“ řekla krajská mluvčí Šárka Vlčková.

Maturantka Jitka Křivohlavá bydlí v Horním Benešově a dojíždí na Obchodní akademii a Střední zemědělskou školu do Bruntálu. Jezdila po soutěžích v grafických disciplínách, což obnášelo zpravování textu v programu Word. Účastnila se krajské soutěže v Šenově a Orlové. „Odtud jsem postoupila na mistrovství republiky do Pelhřimova, byl tam se mnou i spolužák Martin Kuzmič,“ uvedla nejlepší studentka školy v grafických dovednostech.

O počítače se zajímala odjakživa, grafické dovednosti získala až na bruntálské obchodní akademii. Dovednosti získala zejména díky třídnímu učiteli a informatikovi Jakubu Černochovi. Ten dívku pomáhal na soutěže připravovat.

Text ve Wordu musela studentka při soutěžích upravit podle nařízeného zadání, musela splňovat veškeré náležitosti, jako zarovnání textů, jeho velikost i obrázky. Soutěží se ve třech kategoriích: ve Wordu, Excelu a Accesu. Jitka Křivohlavá určitě nabyté dovednosti zúročí ve své budoucí profesi, k té je zatím ale daleko. „Ráda bych studovala na vysoké škole jazyky,“ svěřila se letošní maturantka. Učit se chce angličtinu a pro Čechy exotickou japonštinu.

„Obor se jmenuje japonská filologie, studenty tam učí japonštinu od úplných základů,“ sdělila Jitka Křivohlavá, v grafických disciplínách jedenáctá nejlepší v zemi.

Ocenili i studenta z Vrbna

Druhým a posledním letošním oceněným studentem z našeho regionu je Matěj Lasák z oktávy vrbenského sportovního gymnázia. Získal jej za vynikající reprezentaci školy v cyklistice, cyklokrosu. „Významných úspěchů dosahovali naši studenti rovněž v předchozích letech, Matěj Lasák je již pátým oceněným žákem našeho gymnázia,“ těšila se Jitka Krätschmerová z vedení školy.

Doposud oceněnými studenty se stali v předchozích letech Jiří Panáček za své úspěchy v karate kumite, Lubomír Petruš za cyklistiku, Filip Válek za lyžařský orientační běh, který reprezentoval školu na mistrovství světa v Rusku a Jan Velička také za lyžařský orientační běh. „Všichni jmenovaní jsou našimi úspěšnými absolventy,“ dodala Krätschmerová.