Krnovští gymnazisté uspěli ve Studentské Agoře. V debatní soutěži si z krajského kola dovezli stříbro. Soutěž se konala v ostravské hale Gong.

„Jedná se o soutěž v argumentaci, kdy proti sobě stojí dva desetičlenné týmy. Jejich úkolem je obhájit jedno předem dané a jedno neznámé téma," uvedla pedagožka krnovského gymnázia Marcela Bachanová, která spolu s Janou Lantovou vede na gymnáziu rétorický kroužek. Soutěže se zúčastnili studenti středních škol z celého Moravskoslezského kraje.

TÉMA: CYKLISTICKÁ PŘILBA POVINNOSTÍ?

„Abych byla upřímná, byli jsme překvapeni tématem Cyklistická přilba by neměla být povinná i postojem poroty, která hodnotila dosti přísně. Náš tým se ale učil rychle a za dopoledne jsme se propracovali k pozitivním hodnocením a chvále poroty a postupu do semifinále," prohlásila reprezentantka Eliška Šťastná.

Jako vítězové semifinále pak Krnované postoupili do finále, kde podlehli Slezskému gymnáziu v Opavě.

NÁROČNÉ FINÁLE

„Finále bylo náročné po tematické stránce, i po psychické stránce, neboť na nás dopadla tíha zodpovědnosti. Po lítém boji jsme bohužel podlehli argumentům soupeře," uvedla reprezentantka Eliška Šťastná.

Cenou za druhé místo byla výhra v podobě aktivity, kdy organizátoři připraví pro studenty ve spolupráci se zastupiteli města simulaci komunální politiky. Porota také vybrala nejlepší jednotlivé debatéry celé soutěže a ty odměnila studijní cestou do Štrasburku.

Mezi vybranými byla také Eliška Šťastná, která se v květnu tohoto studijního pobytu zúčastnila. „Doufám, že se naše úspěchy stanou do budoucna inspirací pro další spolužáky. Nebát se vystoupit a umět formulovat své názory jsou zkušenosti k nezaplacení," uzavřela Eliška Šťastná.

Vendula Sklenářová