Obrovskou radost nyní zažívá šestnáctiletá studentka bruntálského Všeobecného a sportovního gymnázia Klára Řepková.

Klára se probojovala z původních více než sto padesáti českých a slovenských studentů do finálové desetičlenné posádky v konkurzu Expedice Mars 2014. Ve finále se popere bruntálská studentka o jedno z deseti křesel pro simulovanou cestu do hlubin vesmíru. Měla by být expediční dokumentaristkou vesmírné výpravy.

Spolu s dalšími členy posádky Klára Řepková nejlíp uspěla ve všech fyzických, technických i psychologických testech.

Jak vlastně mladá dívka získává vztah ke kosmonautice a k vesmíru jako takovému? „Vesmír mě fascinuje z hlediska nekonečnosti. Hodně se mi líbí, že je takový magický, tajemný. Tato záliba u mě začala někdy v páté třídě základní školy," prozradila na sebe bruntálská gymnazistka.

Finále bude v Belgii

Přípravou na finále projde Klára Řepková 6. listopadu v iQLandii v Liberci. Samotné finále se odehraje příští rok v Evropském kosmickém centru v Belgii. „Moc se těším. Jsem nadšená, že vybrali do finálových bojů právě mě. Zas to bude něco nového, očekávám opravdu obrovský životní zážitek," vyznala se Řepková.

Pokud by skutečně pomyslně vzlétla na Mars, jejím úkolem by bylo zaznamenávat průběh mise a sbírat vědecké materiály. Simulovaný let je svými parametry téměř stejný jako let skutečný. Už v semifinále se museli ukázat uchazeči coby odborníci na teoretickou přípravu letu.

Odborností bylo celkem pět, pro každou museli účastníci vymyslet a vytvořit vlastní projekt. Z každé odbornosti poté vybírali pořadatelé dva nejlepší. Pořadatelé z Dětské tiskové agentury, České kosmické kanceláře a Slovenské organizace pro vesmírné aktivity hledali vesmírnou posádku již pojedenácté.

V semifinále se Kláře Řepkové líbilo. Poznala řadu zajímavých lidí, soupeření brala spíš jako výměnu zkušeností než tvrdý souboj o místo v misi na Mars.

„Hodně mě tu bavily zdravotní testy. Připadala jsem si jako v nějakém americkém akčním filmu nebo jako voják odvedenec. Prošli jsme mnoha zdravotními testy. V testu odbornosti nás zavedli do místnosti, kde ležela sklenice s utěrkou, a na nás bylo vymyslet, co s nimi dělat," dodala studentka.

Na gymnáziu má podporu

Klára Řepková má velikou podporu ze strany bruntálského gymnázia. Její pedagožka Jarmila Lázničková spolupracuje s Českou kosmickou kanceláří, což umožnilo účastnit se projektu s vesmírnou tematikou i jiným studentům.

„Výtvarnou soutěž předloni vyhrála naše studentka Lada Šmatelková. Díky výhře se i ona objevila ve výcvikovém středisku pro kosmonauty," připomněla pedagožka bruntálského gymnázia Jarmila Lázničková.

Co se týká Kláry Řepkové, ta se o možnosti účastnit se náboru do Expedice Mars dozvěděla při loňské návštěvě iQLandie v Liberci. Sama se ihned pro projekt nadchla, přihlásila se a ono to vyšlo. „Jsem opravdu nadšená a žiju v napětí, co přijde," dodala nadšeně Řepková.