Prezidentské volby nanečisto si minulý týden vyzkoušeli studenti středních škol. Zatímco všechny kraje včetně hlavního města daly přednost Jiřímu Drahošovi, v Moravskoslezském kraji zvítězil Miloš Zeman.

Opavsko se příliš od krajského průměru neodchýlilo. Na dvou ze čtyř škol zvítězil současný prezident a na dalších se studenti rozhodli pro Marka Hilšera a Jiřího Drahoše. V okrese Bruntál si volby nanečisto studenti zkusili na šesti školách.

Studenti maturitních oborů i odborného učiliště Masarykovy zemědělské školy v Opavě svorně vhodili nejvíce hlasů právě obhajujícímu kandidátovi, Miloš Zeman byl nejúspěšnější i na Základní škole a gymnáziu Vítkov. Jen Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická v Opavě byla výjimkou, nejvíce hlasů získal Marek Hilšer.

„Na naší škole se zúčastnilo 315 žáků. Vyhrál Marek Hilšer s 24,8 procenty, druhý byl Miloš Zeman s 21,9 procenty a třetí Jiří Drahoš s 17,1 procenty,“ zmínil Jaroslav Rotrekl, který studentské volby na škole organizoval.

Požár národní kulturní památky v Krnově - budovy bývalé textilky Karnola.
Za požárem Karnoly je zřejmě úmyslné žhářství

Jako nového prezidenta by nejraději viděli studenti opavského Mendelova gymnázia Jiřího Drahoše. Prezidentských voleb se na škole účastnila i studentka Karolína Konarská. „Moc jasno jsem ve volbě neměla a rozhodovala jsem se na poslední chvíli. Nakonec jsem se rozhodla pro pana Drahoše a jeho výhrou nejsem překvapena, protože s kým jsem se bavila, ten ho volil,“ uvedla studentka.

Na krnovské SOŠ dopravy a cestovního ruchu brali studentské volby vážně. Studenti vytvořili medailonky kandidátů a řešili spolu, koho a proč volit či nevolit. „Nejcennější je, že projekt rozpoutává mezi studenty diskuse,“ pochvalovala si pedagožka krnovské ´dopravky´ Zinaida Dvořáková.

„Studentských voleb se účastníme pravidelně především proto, aby žáci ztratili ostych a obavy z první volby. Ze statistik Jednoho světa na školách vyplývá, že v krajích, kde se žáci zapojují, stoupá i účast prvovoličů v reálných volbách. Naši studenti se často angažují i jako členové volebních komisí ve svých obcích,“ dodala. Voleb se na její škole zúčastnilo 224 hlasů, do druhého kola prezidentských voleb by postoupili Jiří Drahoš a Marek Hilšer.

Nevidomý David Šachteli se svou ženou Petrou.
Žáci slavkovské základní školy si převzali ocenění za dobré činy

Studentské volby organizuje společnost Člověk v tísni v rámci projektu Jeden svět na školách. Jejich první proběhlo 12. a 13. prosince. Zapojilo 397 středních škol z celé České republiky. Studenti si „nanečisto“ vyzkoušeli volit kandidáty, kteří se uchází o post prezidenta ČR. Výsledky včas odevzdalo 384 škol, z toho 171 gymnázií, 170 středních odborných škol (SOŠ) a 43 učilišť (SOU).

V Moravskoslezském kraji se zapojilo 41 škol a 5029 odevzdaných hlasů. Jako v jediném kraji tu zvítězil Miloš Zeman s 29,37 procent hlasů, druhý byl Jiří Drahoš (27,06) a třetí Marek Hilšer (12,05). Poslední varianta Studentských prezidentských voleb 2018 se připravuje mezi 1. a 2. kolem skutečných voleb v půli ledna, kdy se bude rozhodovat jen mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty z 1. kola.

Služba armádě zanechala v panu Josefovi tak silné zážitky, že chtěl na ni vzpomínat s dnešními vojáky. Plukovník Jaroslav Hrabec a nadrotmistr Pavel Pandolarovský přijeli do Krnova, aby mu vánoční přání splnili.
Ježíškova vnučka plnila přání seniora: jízdu v armádním džípu