Před pětadvaceti lety by to ještě možné nebylo. Aby si středoškoláci mohli vybírat, přes které hranice beztrestně přejet, a kde se poprat o vysokoškolský diplom.

Jak na to, to přijel z osobní zkušenosti vyprávět bruntálským gymnazistům šestadvacetiletý místní rodák Lukáš Kerhart z Havířova. Zkušeností má příjemný a vzdělaný mladý muž na rozdávání, bylo vidět, že jeho přednáška středoškoláky zaujala, a některé i motivovala.

Lukáš Kerhart sám po absolvování bakalářského studia v České republice studoval v Dánsku, obor Marketing a Management na Via University. Absolvoval mnoho pracovních stáží po celém světě: žil ve Velké Británii, Kanadě, Spojených státech Amerických, Finsku či Švédsku.

Za tyto zkušenosti je sám rád, protože viděl kus světa, poznal spoustu přátel a má zážitky na celý život. Nyní se rozhodl motivovat pro podobně bohatý život další dívky a chlapce.

Dánsko pro studia

„Narodil jsem se v bruntálské porodnici. Ještě v době, než ji v Bruntále zrušili. Kvůli těm, kteří za zrušení porodnice mohou, musí rodičky nyní nejblíže do Krnova nebo Šternberku," začínal vyprávění Lukáš Kerhart, dodnes velký bruntálský patriot.

Následně popsal studentům životní putování, které začínal v Dánsku. I proto zasvětil popisu této země první část přednášky. Právě Dánsko jednu ze studentek nadchlo natolik, že se tam rozhodla sama studovat.

„Ano, po maturitě se chystám skutečně ke studiím do Dánska, a pokud se mi tam zalíbí, zřejmě bych tam do budoucna chtěla žít," potvrdila letošní maturantka Jana Samsonová, pro kterou se přednáška Lukáše Kerharta stala vítaným a neocenitelným zdrojem informací.

Sám lektor bude jejím rádcem i do budoucna, jelikož oba mladí lidé zůstávají ve spojení. Zájem o zahraniční studium projevili i další studenti maturitního ročníku.

Z Bruntálu do Brna

Lukáš Kerhart se „ze zkušené" v zahraničí navrátil teprve nedávno. Důvody k tomu, aby opustil skvěle placenou práci v Kanadě, která jej navíc bavila, byly rodinné. Jelikož nevydrží dlouho sedět s rukama složenýma v klíně, rozhodl se předávat zkušenosti i znalosti středoškolákům v České republice.

Bruntál byl jeho již devětašedesátou štací od začátku školního roku, a to jej ještě čekaly přednášky v Brně, Olomouci, Jevíčku, Třinci a Českém Těšíně.

„Hovořím hlavně o cestování, studiu na vysokých školách v zahraničí a snažím se namotivovat mladé lidi k tomu, aby zvedli s odpuštěním zadek ze židle, a využili možností, které jim ta dnešní doba nabízí. Takové možnosti dřívější generace neměly," uvedl Kerhart.

Vysvětloval, ve kterých zemích nepožadují po studentech žádné školné, kde naopak školné dosahuje výše astronomické. Kde co kolik stojí, kde jsou jaké přírodní krásy. Přednáška to byla navýsost zajímavá a faktická.