Žáci se mohli na veletrhu seznámit s novými trendy v obrábění, s moderní měřicí technikou i nástroji. Největší zájem byl o stroje řízené počítači a téměř libovolné součástky vyrobené 
z plastu na 3D tiskárnách.

„Na strojírenském veletrhu v Brně se mi nejvíce líbily 3D tiskárny a frézky, byl jsem nadšený i ze soustruhů," popsal své zážitky David Anton, žák Střední školy zemědělství a služeb Město Albrechtice. Jeho spolužák David Krčmář dodal: „Také jsme si tam mohli vzít knihy o vrtání nebo frézování."

„Kromě fréz a CNC strojů mě potěšilo třeba vystavení historického motocyklu. Radost jsme měli hlavně ze simulátoru rolby, který jsme si mohli všichni vyzkoušet," upřesnil Pavel Firášek.

Z bruntálského gymnázia se veletrhu zúčastnili studenti, kteří se aktivně zajímají o techniku. Pedagogové se shodli, že nejvíc žáky na veletrhu zaujaly možnosti 3D tiskáren, zvláště když jeden z vystavujících jim na ukázku vytiskl různé upomínkové předměty.

"Jsme rádi, že jsme mohli něco udělat pro školy, které jsou členy naší Okresní hospodářské komory Bruntál, a že je veletrh zaujal. Chceme u mládeže podporovat zájem o technické obory, takže připravujeme i další aktivity, které vedou ke spolupráci základních škol, středních škol a zdejších firem. Je to cesta jak zajistit uplatnění žáků a studentů našeho regionu právě 
v místních firmách," uvedl Květoslav Bašista, předseda představenstva Okresní hospodářské komory Bruntál.

Shodou okolností se Květoslav Bašista z Krnova se svou strojírenskou výrobou dostal až do krajského finále soutěže o cenu Česká spořitelna Živnostník roku 2016 a bruntálský výrobce tyčinek se sýrem Havlík Opal je zase mezi krajskými finalisty v soutěži Vodafone Firma roku 2016.

Odborná porota vybírá vítěze ze 434 nominovaných firem a živnostníků z nejrůznějších oborů. Jak v soutěži firem a živnostníků obstáli tito zástupci Krnova a Bruntálu, se dozvíme na slavnostním vyhlášení výsledků 20. října v Ostravě.