Svůj pamětní strom republiky na počest založení Československa si chtějí vysadit nejen školy, obce a různé spolky, ale často i rodiny. Soukromníkům se snadno může stát, že jejich zahrádka je na klasickou lípu svobody příliš malá. Co s tím? Naštěstí lípa malolistá srdčitá není jediný možný strom republiky.

VELKÁ LÍPA NA MALÝ POZEMEK NEPATŘÍ

V zahradnictví Flora v Úvalně dokážou poradit zákazníkům, kteří chtějí své vlastenecké cítění demonstrovat vysazením stromu republiky, ale mají k dispozici jen malý pozemek. Nabídnou jim vhodné odrůdy jabloní.

Komu je blízký odkaz husitství, které sehrálo důležitou roli v národním obrození i při definování kořenů Československa, si může na zahradě vysadit jabloň Tábor. Prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi je připisována památná věta: „Tábor je náš program!“
Komu se ještě neomrzela symfonická báseň Bedřicha Smetany, ten si může vysadit jabloň Vltavu.

Co má ale dělat český vlastenec, který není moc zaměřený na Smetanovo klasické hudební umění ani na husitskou historii, protože mu spíš vyhovuje bohémský život? Takový člověk sází v těchto dnech na počest republiky jabloň Bohemii.

DR. KAREL KRAMÁŘ ČILI KRAMÁŘOVO JABLKO

V pomologických učebnicích najdeme pro sté výročí Československa ještě vhodnější archivní odrůdy, například jabloň Dr. Karel Kramář neboli Kramářovo jablko. Problém je v tom, že se dnes už nikde nedá sehnat. Občas se s ním setkáváme na zahrádkářských výstavách, ale je stále vzácnější. Zřejmě to nebyla zrovna nadčasová odrůda, když se v konkurenčním prostředí neprosadila a skončila jako slepá evoluční větev.

Další vlastenecké odrůdy vyšlechtil nedoceněný český pomolog Josef Eduard Proche (1822-1908), který si vyměňoval rouby se synem spisovatelky Boženy Němcové Jaroslavem Josipovičem Němcem. Ten byl shodou okolností také pomolog, žil na Ukrajině a úzce spolupracoval se slavným ruským šlechtitelem Mičurinem.

Z jejich spolupráce vznikly odrůdy jako Josef Daňek (pojmenovaná podle mecenáše Boženy Němcové), Česká pochoutka, Vrchlického jablko, Jaroslav Němec či Výtečné české. Jméno Božena Němcová nesly Procheho odrůdy jabloní i malin.

BOHEMIA JE NEJLEPŠÍ

Z českých vlasteneckých odrůd je nejkrásnější a nejrozšířenější Bohemia, kterou vypěstoval Otto Louda v roce 1984 a zaregistroval ji jeho přítel Josef Thoř, když si uvědomil její obrovský potenciál. Dnes jablko Bohemia vyhrává všechny degustační soutěže a ohromuje zahrádkáře svou krásou, odolností vůči chorobám i chutí. Drobnou komplikací je to, že Bohemia plodí na dlouhém dřevě, takže je potřeba ji prostříhávat jinak, než ostatní jabloně.

Odrůdy jabloní Tábor a Vltava vypadají slibně, ale jejich kvality musí teprve prověřit čas, protože jde o novinky. Šlechtitel Petr Kumšta z Votic je zaregistroval až po roce 2010.