Co zřejmě na soše zaujme jako první, to budou erby šesti partnerských měst. Partnerskými městy Bruntálu jsou polské Opole, německý Büdingen, slovenské Štúrovo, italské Castellarano a litevské Plunge. Socha vznikne na přání bruntálské radnice.

„Místostarosta Vladimír Jedlička se přišel poradit do mé dílny o motivu sochy. Už během rozhovoru jsem měl v hlavě jasno, jak by mohl takový Strom přátelství vypadat," řekl řezbář František Nedomlel. Ostatně, řezbář Nedomlel je jednou z letošních oceněných Osobností města Bruntálu, takže dílo pro město je v těch nejlepších rukou.

Do druhého dne měl bruntálský řezbář v ruce skicu, podle níž bude Strom přátelství zpracovávat. Dřevo už má, lipový kmen se právě suší v prostorách Střední odborné školy Bruntál. Strom bude vysoký přes dva metry, v průměru bude mít půl metru. „Místo listí jsou na stromu erby a každé město by si mělo vysadit z té které strany lipového válce vlastní strom," uvedl Nedomlel.

Každý rok při oslavách Dnů města zajdou zahraniční partneři svůj strom symbolicky zalít. Pod sochou bude jako základ betonový šestihran. Dřevořezba bude usazena na železném trnu zabetonovaném v zemi, aby jím nemohli hnout vandalové. Také takto je bohužel při instalaci sochy nutné uvažovat. Nad sochou bude ještě kuželová střecha z modřínového šindele. Podobné střechy kryjí už i jiné Nedomlelova dílo, zastavení křížové cesty na Uhlířském vrchu v Bruntále.

.

Šindele vyrobí podobně jako na zastaveních šindelář Vladimír Hlobil z Malé Morávky. „Měděnou krytku na střechu vyrábí další šikovný řemeslník, klempíř Josef Čech z Bruntálu. Na střechu by měla přijít taková cibulka, jak to bývá na kostelech," pokračoval Nedomlel.

Jen co vyschne lipový kmen, připravený na sochu, převezou jej učni střední školy do Nedomlelovy dílny. Jelikož je válec skutečně těžký, chystá se šindelář Hlobil stříšku instalovat na sochu přímo v řezbářově ateliéru. Až budou vyřezány i erby měst, bude ještě nutné opatřit Strom přátelství krycí vrstvou, řezbář tak zajistí jeho dlouhou životnost. Sochu hodlá město umístit do nového parku, který vznikne v prostoru ulic Partyzánská, Květná a Okružní.

Parčík naváže na starou baštu, má mít ryze odpočinkový charakter. Letos u příležitosti svého výročí město park pouze založí a instaluje sochu Františka Nedomlela. Partnerské delegace se v rámci hlavní části oslav výročí postarají o zasazení stromů přátelství. Socha Strom přátelství se stane dalším z výrazných děl, která řezbáři František Nedomlel a jeho otec Josef v Bruntále zanechali. Pomineme-li zmíněnou křížovou cestu na Uhlířský vrch, je důležitým dílem bruntálský betlem ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Další jistě zajímavou dřevořezbou je reliéf polského města Prudnik v městském parku. Reliéf měří na délku tři metry, a vznikl rovněž z lipového dřeva, které je pro svou trvanlivost oblíbeným řezbářovým materiálem.

.