Průmyslový podnik Strojosvit vznikl 4. července 1949, takže v sobotu slaví kulaté narozeniny – šedesát let.

V rámci oslav v pátek 3. července otevře Strojosvit své brány také pro veřejnost. V rámci dne otevřených dveří může dnes každý přijít na exkurzi od 13 do 17 hodin a podívat se, jak si tento světový výrobce koželužských strojů vede dnes.

„Předpokládáme, že se k nám dnes přijdou podívat především bývalí pracovníci Strojosvitu, vždyť v dobách své největší slávy tento podnik zaměstnával na 1700 lidí. Možná přijdou bývalí zaměstnanci i se svými potomky ukázat jim, jak to vypadá ve fabrice nebo na pracovišti vývojářů a konstruktérů. Možná naše provozy navštíví také studenti a žáci, kteří přemýšlí o práci ve strojírenství. Přivítáme každého, kdo se zajímá o průmyslovou minulost i současnost Krnova,“ řekl Radoslav Moravec, předseda představenstva akciové společnosti Strojosvit.

Strojosvit vznikl sloučením slévárny šedé litiny, slévárny barevných kovů a továrny na tkalcovské stavy a stroje do jednoho podniku. Podnik mohl dobře fungovat jen v rámci plánovaného hospodářství, kdy mu RVHP garantovalo monopolní výrobu i stálý odbyt koželužských strojů.

Při přechodu do tržního hospodářství byla nutná zásadní restrukturalizace. V roce 1990 se Strojosvit rozdělil na tři velké celky: Slezskou komerční slévárnu, Spojené slévárny a závody 01 a 04 dál pokračovaly pod názvem Strojosvit. Právě tato část, která vlastní značku Strojosvit, pokračuje ve slavné strojírenské tradici a sídlí v průmyslovém areálu za řekou Opavou na Vrchlického ulici, zve dnes Krnovany na mimořádnou návštěvu.