„Zcela jednoznačně je v současné době nedostatek pracovníků v řemeslných profesích zábranou dalšího rozvoje mnoha, možná většiny, podniků v našem regionu,“ řekl ředitel Okresní hospodářské komory Jaroslav Balcárek. Chlapci po základní škole nemají o tyto obory zájem. Podle údajů ÚP je v současnosti ve všech strojírenských učebních oborech v okrese Bruntál přibližně 350 učňů.

„Tento počet je tak nízký, že nenahradí ani přirozený úbytek, což jsou například odchody do důchodu, přestěhování a podobně. Nedostatek pracovníků bude stále citelnější. Do pěti let jich budeme potřebovat nejméně půl druhého tisíce a obávám se, že je nebudeme schopni zajistit,“ uvedl ředitel ÚPv Bruntále Milan Horna. Nynější situace nevznikla ze dne na den, ale trvá už několik let.

„Je to způsobeno špatným řízením školských a rekvalifikačních zařízení. Firmy mají v podstatě vše potřebné pro svůj rozvoj. Mají zakázky, finance, prostory, stroje. Nemají pouze pracovníky, a to i přes to, že je poměrně dobře platí. Bohužel nikdo ze zodpovědných orgánů nebere tuto situaci příliš vážně. Snaží se ji sice řešit, ale s perspektivou delšího období, zatímco situace vyžaduje řešení okamžité, protože již nyní je pozdě,“ sdělil ředitel Balcárek.

Úřad práce se snaží vzniklou situaci řešit pořádáním rekvalifikačních kurzů a dalšími opatřeními. „Víme, že ze strojírenských oborů celá řada lidí zběhla jinam a snažíme se je přimět, aby se vrátili. Přesto, že se snažíme pro tak zvané navrátilce vytvářet výhodné podmínky, lidé nemají zájem. Podobná je situace u nezaměstnaných. Ti zase nemají zájem o strojírenské rekvalifikace,“ dodal Milan Horna.

Podle statických údajů přitom strojírenství zažívá i na Bruntálsku velký rozmach. Nedostatek pracovníků jej ale může rychle zastavit. „Společnost by si měla uvědomit, že pilířem našeho regionu bude přiměřená ekologická strojírenská výroba. Cestovní ruch to bude třešnička na dortu. Pomůže nám, ale naše problémy nevyřeší,“ dodal ředitel Úřadu práce v Bruntále Milan Horna.