Nebude to tak úplně obyčejný vlak. Bude to Party Vlak. Tak se dá charakterizovat speciální souprava, kterou chce na tuzemské koleje nasadit společnost Student Agency, nebo přesněji řečeno její divize RegioJet, která se chystá rozjet železniční dopravu v České republice. Jeden z pravidelných spojů, jež chce od příštího roku provozovat, má jezdit po trase Praha – Ostrava.

Mimo něj má RegioJet v plánu nasadit zde i jeden vlak, který bude určen přímo pro aktivity spojené se zábavou. Jezdit by měl například z hlavního města na ostravskou Stodolní ulici, u níž je vlaková zastávka.

„Kromě pravidelných spojů se díváme i na další aktivity, které tady zatím nikdo nedělal. Jsme třeba přesvědčení, že celá řada lidí by se ráda jela pobavit na nejznámější party ulici v České republice – Stodolní. Party Vlak by mohli využít lidé z Prahy, Pardubic, či třeba z Olomouce, ale i cizinci,“ nastiňuje plány Aleš Ondrůj, mluvčí RegioJetu.

Jedzit bude od léta

Party Vlak pro zhruba čtyři sta cestujících by podle jeho dalších slov mohl začít jezdit příští rok v létě. Z Prahy by vyjížděl zhruba po páté hodině odpolední, aby se turisté mohli začít bavit v desítkách ostravských klubů a barů se začátkem večera. Nazpět by se vracel nad sobotním ránem.

„S jízdenkou by turisté také mohli dostat ve smluvených podnicích na Stodolní slevy na drinky. Nějaká zábava navíc samozřejmě může probíhat už při jízdě vlakem, bude tomu uzpůsobený. Na zpáteční cestě budou vozy rozděleny zvlášť pro ty, kteří už chtějí odpočívat, a pro ty, kteří ještě chtějí pokračovat v zábavě,“ přibližuje dále Ondrůj.

Toho, že by mohli alkoholem posilnění pasažéři vlak na zpáteční cestě zdevastovat či jinak poškodit, se údajně RegioJet neobává. „Předpokládáme, že lidé pojedou za kultivovanou zábavou, a že nic poškozovat nebudou. To, že budou veselí, k tomu patří. Proto půjde o koncept party vlaků, samozřejmě s důrazem na bezpečnost cestujících,“ dodává tiskový mluvčí.

Vlak vítajínejen provozovatelé klubů

Rodící se aktivitu uvést na české koleje vlak, který by na Stodolní ulici vozil nové zákazníky, už nyní vítají tamní provozovatelé klubů a barů i jejich zaměstnanci. Ulice, o které se říká, že nikdy nespí, by totiž přece jen potřebovala nějaký nový oživující impulz…

„Je to dobrý nápad,“ hodnotí například Party Vlak Petra Lachová z klubu E99. „Stodolní je dnes zajímavá hlavně pro lidi odjinud, místní už ji znají a je pro ně všední. Jezdím často do Prahy a tam se mě pořád ptají, jaké to na té Stodolní je, a říkají, že by se tady chtěli někdy podívat. Díky vlaku by to měli snadné,“ doplňuje.

Podobně se na projekt dívá i jedna ze servírek v baru Bastila. Speciální železniční spoj podle ní zlepší dostupnost Stodolní nejen pro lidi třeba z Prahy, ale i z ciziny, kteří přiletí do Ruzyně a pak můžou jet za zábavou do Ostravy. „Myslím, že takový vlak může Stodolní přivézt novou a zajímavou klientelu,“ konstatuje.