Letos k nejzajímavějším raritám patřila puška se sklápěcí hlavní nebo westernový revolver, ze který se prodloužením změnil v pušku malorážku.

Heritage znamená dědictví. Vývojáře napadlo klasický šestiranný bubínkový revolver, dědictví divokého západu, změnit v divnou, ale zábavnou malorážku Heritage. „Někdo vzal klasický westerňák, a řekl si: na jeden konec nalepíme pažbu a na druhý přidáme hlaveň prodlouženou o 16 palců. A je to. Pak že se už nic nového nedá vymyslet. Je to dost praštěné, ale neokoukané. Moderní zbraně samozřejmě mají jiný šmrnc, ale tenhle kříženec je tak divný, až je to vtipné. Funguje přesně tak, jak byste očekávali od malorážky 22LR, ale bonusem Heritage je právě ten zábavný vzhled,“ komentoval jeden ze střelců své zážitky s touto kuriozitou.

Motorkářská sezona tradičně začíná žehnáním motorek v Krnově na poutním místě Cvilín. 13. května 2023
Motorkářskou sezonu odstartovalo žehnání strojům na Cvilíně. Podívejte se

V Krnově měla premiéru také dosud téměř neznámá novinka FoldAR. Vypadá a střílí jako ostatní útočné pušky, a přesto se jedná o raritu revoluční konstrukce. FoldAR je mezi zbraněmi něco podobného jako legendární kolo skládačka v cyklistice. Sklápěcí má nejen pažbu, ale také hlaveň. Vývojáři vymysleli mechanismus, jak výkonnou pušku upravit pro skryté nebo pohodlné nošení v malé brašně, aniž by tím utrpěla její přesnost a spolehlivost. Umožňuje z malého předmětu o velikosti pistole ve chvilce udělat dlouhou zbraň s vlastnostmi samonabíjecí útočné pušky se zásobníkem.

Krnované si samozřejmě kromě těchto kuriozit mohli zastřílet také z desítek dalších zbraní všech ráží a značek. Zkušení instruktoři jim poskytli nejen školení o bezpečnosti na střelnici a přednášku o vlastnostech testovaných zbraní, ale také základní lekci správného postoje, míření i dýchání při střelbě na terč.