„Žáci všech ročníků se o téma zajímali celý měsíc, absolvovali různé výukové programy a každá třída se pak zaměřila na určitý problém související s palmovým olejem. Děti se dozvěděly informace o tom, jak produkce palmového oleje ovlivňuje přírodu v Indonésii a Malajsii, jak a proč se kácí deštné pralesy, které pak nahrazují palmové plantáže, proč kvůli pěstování palmy olejné hrozí vymření některých živočišných druhů, například orangutana bornejského, tygra malajského nebo slona trpasličího a dalších," vysvětlila pedagožka Alena Grossová.

Hlavně osudy těchto krásných zvířat přiměly podle jejích slov děti k aktivní práci při vytváření plakátů, informačních tabulí, komiksů. Z nich pak vytvořily výstavu pro návštěvníky komunitní akce. „Přišlo hodně rodičů a byli nadšeni z toho, jak jejich děti umí o problému zasvěceně hovořit. Zhlédli dokument o palmovém oleji, scénku orangutana a zákazníka supermarketu, poslechli si písničku o pralese a zatleskali básnické tvorbě jedné z žaček 6. ročníku," uvedla Alena Grossová.

Vernisáž výstavy Reflexe jesenické přírody, uvedl ji Jindřich Štreit, představil Danu Rygarovou a Jiřího M. Doležela.
Krása Jeseníků ve špercích a fotografiích

Jindřichovská základka letos obhajuje titul Světová škola. „Auditorka projektu Světová škola, byla s naší prací spokojena a byla velice mile překvapena, jak umí žáci formulovat své myšlenky a názory a jak jsou zapáleni pro věc," doplnila pedagožka.

Komentáře žáků a ohlasy návštěvníků:

Monika Kopecká: Rodiče naše vyprávění zajímalo, chtěli, abychom jim toho řekli co nejvíc a líbilo se mi, jak nám naslouchali.

Míša Vondráčková: Naše vystoupení rodiče hodně zaujalo, takže všichni dávali pozor, sledovali nás a nebavili se.

Eliška Baierová: Líbily se mi reakce lidí, když se dozvěděli, co se děje s orangutany a že se rozhodli udělat něco pro to, aby je zachránili.

Šimon Štíbr: Chtěl jsem, aby taťka nekupoval Margotky, protože obsahují palmový olej, ale ještě nevím, jak se rozhodne.

Paní Šindelářová: Děkuji za informace, smutné video, vyfotila jsem si výrobky, abych věděla, kde není palmový olej.

Paní Chvístková: Pochvala dětem, jsou moc šikovní, příprava úžasná, všichni ví, o čem mluví

Pan Provost: Bylo to velmi poučné, šokující, smutné. Poučíme se, pokusíme se pomoci.

GABRIELA MATHIASOVÁ