Aby si obytné čtvrti zachovaly svůj standard a bytové domy se neměnily v ubytovny, to je cílem nového opatření. Přibývá obyvatel, kteří pobírají sociální dávky, takže kvete takzvaný byznys s chudobou: spekulanti koupí byty, které pak za vysoký nájem pronajímají lidem v nouzi.

Ti si vysoký nájem mohou dovolit jen proto, že pobírají doplatky na bydlení. Bruntálští radní tomu chtějí učinit přítrž: podali žádost, aby správní orgán vydal opatření, na základě kterého by nově příchozí nájemníci doplatek na bydlení nedostávali.

„Právě tato dávka je motivem skupování bytů v bytových domech v Bruntále: slouží jako snadný zdroj zisku jejich majitelů a současně vede ke konfliktům v soužití původních a nových obyvatel domů. Všichni radní s podáním žádosti jednomyslně souhlasili,“ informoval mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Sousedské soužití zde má opravdu daleko k ideálu: jedná se o lokality, v nichž často zasahují bruntálští strážníci. Například v Dlouhé ulici zasahovali v sobotu 10. března. Podnapilý muž se choval agresivně vůči okolí a měl také rozbít skleněnou výplň dveří.

„Strážníci muselivůči němu použít donucovací prostředky,“ informoval ředitel Městské policie Bruntál Pavel Petr. Opilec skončil na záchytce.

Komunisté se podílí na jednáních o vládě. Máme se bát o demokracii? O tom diskutovali ti, kdo v Krnově přišli uctít oběti komunistického režimu.
Zločiny komunismu varují a situace se může opakovat

Je pravděpodobné, že bez aktivity města by se zde situace dál zhoršovala.

„Když nově přistěhovalý nájemník příjemce doplatku na bydlení nemusí jít do práce a často chodí spát až v době, kdy jeho soused vstává do zaměstnání, nemůže to dělat dobrotu. Všichni to víme. Je to důsledek systému, který umožňuje spekulantům slušně se živit na příjmu ze sociálních dávek určených pro některé skupiny lidí. A my chceme maximálně využít nových zákonných možností, jak těmto spekulativním nákupům bytů a zneužívání dávek zabránit,“ řekl starosta Bruntálu Petr Rys.

Nájemné v těchto bytech je dvakrát vyšší než v bytech ve vlastnictví města. Vydání opatření se ze zákona nemůže vztahovat na stávající nájemníky pokud bude rozhodnutí kladné, doplatek nedostanou pouze nově příchozí.

Krnov zatím problém tohoto typu neřeší. Přinejmenším obyvatelé Sídliště pod Cvilínem v Krnově si ale umí dobře představit, oč jde. Jeden takový dům na sídlišti mají. Spekulanti se narozdíl od zodpovědných majitelů o svůj majetek totiž nestarají a je to poznat na první pohled.

Halda plastu v Bruntále podle odhadů představuje 2500 tun odpadu. Majitel nelegální skládky firma R a V Kov s.r.o. neuposlechla výzvu k odstranění a dostala další pokutu, tentokrát 300 tisíc korun.
Plastový odpad z Bruntálu neodvezli, přišla další pokuta

Bruntálská zóna bez doplatků
Budoucí nájemníci by nedostali doplatek na bydlení v lokalitách:
Cihelní, Dělnická, Dlouhá, Dolní, Dr. E. Beneše, Jaselská, Jesenická, Jiráskova, Květná (mimo 11, 13, 15), K. H. Máchy, K. Světlé, Okružní (mimo 18 a 20), Pěší, Pionýrská, Revoluční, Rýmařovská, Šmilovského, T. Kronesové, Tř. Obr. Míru, Uhlířská, Zahradní a Zeyerova (mimo 18).