Před oslavenkyní v sále domova Devětsil v Ježníku ležel čokoládový dort se šlehačkovou stovkou. Marii Ticháčkové se navzdory věku daří dobře, usilovně procvičuje chůzi a dělá vše pro to, aby se zase brzy dokázala postavit na nohy.

Kromě zaměstnanců a klientů Devětsilu babičce Ticháčkové přišla popřát také starostka Krnova Alena Krušinová, zástupci České správy sociálního zabezpečení jí předali pamětní list s osobní gratulací ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka a její neteře přivezly výtečné moravské koláčky.

„Krnov má 26 tisíc obyvatel, ale jen jeden z nich slaví sté narozeniny. Když vidím, jaké dobroty a krásné dorty jste pro paní Ticháčkovou připravili, musím jí popřát, aby ji chuť k jídlu nikdy neopustila,“ řekla při svém blahopřání dojatá starostka Alena Krušinová.

Do Devětsilu přišla z léčebny

Ředitelka Domova jistoty Devětsil Milena Baranová zavzpomínala na rok 2010, když byla Marie Ticháčková z albrechtické léčebny dlouhodobě nemocných převezena v Ježníku.

„Hned při uvítání jsme se s paní Ticháčkovou bavili o tom, že tu s námi v Devětsilu bude oslavovat stovku. Jsem přesvědčena, že ty dva roky strávené u nás jsou v jejím životě šťastné období. Je stále aktivní, občas si zazpívá, miluje dechovku a ráda se dobře nají, takže v té léčebně na ni bylo toho klidu asi až moc,“ vyprávěla Milena Baranová, zatímco se na zdi sálu promítaly fotografie Marie Ticháčkové, která vyráží s Devětsilem na různé akce.

Stále aktivní babička

Paní Ticháčková vždy ráda cestovala. Byla například na Kubě, v Tunisku, v Egyptě nebo v republikách Sovětského svazu, takže ani v tak požehnaném věku nechce zůstat stranou. Podívejte se, jak si užívala Den Země na krnovském náměstí nebo vánoční jarmark. Také své sté narozeniny si užila, protože je šťastná, když se kolem ní něco děje,“ představila oslavenkyni Baranová.

Marie Ticháčková dělala v životě různé profese, ale nejvíc Krnováků si ji pamatuje z dob, kdy prodávala v mlékárně na Albrechtické ulici. Narodila se 24. ledna 1912 poblíž Přerova. Její rodiče byli obyčejní lidé, hospodařili v zemědělství, tatínek byl zedník. Do Krnova, do vylidněného pohraničí, přišla společně s prvními českými dosídlenci už v září 1945.

Provdala se za Antonína Ticháčka, se kterým měla dvě děti. Dnes už její nejbližší nežijí, rodinou jsou jí hlavně neteře Marcela a Helena Kneislovy, které na oslavě stých narozenin nemohly chybět. „Zaměstnanci Devětsilu připravili na Ježníku moc pěknou oslavu, a poděkování zaslouží také za každodenní obětavou péči, kterou věnují všem klientům,“ shodují se neteře.

Přestože stovka je skutečně úctyhodný věk, Marie Ticháčková není nejstarší obyvatelkou Devětsilu. Začátkem března zde oslaví stoprvní narozeniny paní Athina Karidopulu z Města Albrechtic.

„Paní Karidopulu se shodou okolností kamarádila se stoosmiletou paní Evangelií Čarasovou z Dívčího Hradu, která je nejstarší obyvatelkou České republiky. Další oslavu stých narozenin budeme v Devětsilu chystat v srpnu pro paní Šamánkovou,“ uzavřela Milena Baranová.