"Jde o středověkou štolu, kde lze ještě v současné době nalézt pozůstatky hornické činnosti a představit si způsob historické těžby," uvedl starosta. Štola, která je prohlášena za kulturní památku, je nyní uzavřená. "Je potřeba ji vyčistit a zpřístupnit pro turisty tak, aby se nemuseli převlékat. Některé průchody musíme osvětlit, dodělat schody, aby se zde dalo volně procházet. Některá místa se nyní musí projít po žebříku. Je třeba to přizpůsobit turistickému ruchu," doplnil Rác s tím, že o otevření usiluje město již delší dobu. K otevření štoly hodlají Zlaté Hory využít i peníze z Evropské unie.

Zlatohorský rudný revír patří od 13. století k nejvýznamnějším v Evropě. Pravděpodobně ještě ve 13. století se přešlo od "rýží" a primitivního povrchového dobývání k hlubinnému dolování. Netěžilo se jen zlato, ale v údolí řeky Bělé od Adolfovic až po Mikulovice se zpracovávala v četných hamrech železná ruda. Jesenické železo se vyváželo nejen do Slezska, ale i do Anglie. Na konci roku 1993 tam byla ukončena moderní těžba.

Právě na historii těžby se tamní radnice snaží založit turistický ruch. Každoročně se na konci srpna koná například soutěž v rýžování zlata O zlatou pánev starosty města. V roce 2010 se tam má dokonce konat mistrovství světa v rýžování zlata.