Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stížnosti na péči v domově pro seniory v Krnově bude řešit nová ombudsmanka

Nespokojenost a stížnosti na péči v Domově pro seniory Krnov bude v tomto roce řešit Martina Chlápková. Rada města ji na základě návrhu sociálního odboru schválila do funkce ombudsmanky domova.

6.2.2017
SDÍLEJ:

Krnovský domov pro seniory. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Vedení Domova pro seniory Krnov se v loňském roce potýkalo s problémy. Příbuzné ubytovaných klientek si stěžovaly na stravu a péči, k tomu se přidaly stížnosti personálu na komunikaci.

Zřizovatelem domova je město Krnov. Sociální odbor i radní se situací opakovaně zabývali. Nyní se zdá, že je krize zažehnána. Radní na svém posledním zasedání 25. ledna projednali za přítomnosti ředitelky Hany Šutovské Souhrnnou zprávu o dění v Domově pro seniory Krnov za období 2. pololetí 2016. Z projednání nevyplynuly žádné závěry, rada zprávu pouze vzala na vědomí.

SPOR VYÚSTIL V PETICI

Velkým problémem loňského roku byl spor mezi rodinnými příslušnicemi ubytovaných seniorek a vedením domova, který vyústil v sepsání petice požadující odvolání ředitelky domova Hany Šutovské.

Město pro letošní rok přijalo opatření, které by mělo pomoci takovémuto vygradování sporu zabránit zřídilo pozici ombudsmanky. „Rolí ombudsmana či rozhodce je vstupovat do kauz, které jsou typické sporem mezi domovem na straně jedné a klientem nebo jeho rodinným příslušníkem či opatrovníkem na straně druhé, a týkají se kvality péče.

Cílem tohoto opatření je dát možnost klientům v určitých, přesně vydefinovaných případech obrátit se se svým případem, podnětem, stížností, nespokojeností a podobně na osobu, která je jednak kompetentní po odborné stránce, ale také nezávislá jak na zřizovateli, tak domově," vysvětlil vedoucí sociálního odboru krnovské radnice František Fojtík.

Touto nezávislou osobou je od 1. února Martina Chlápková.

Jakým způsobem byla ombudsmanka vybrána?

„Rada města kandidáta na tuto pozici vybírala na základě čtyř základních kritérií, jimiž byly nezávislost ve vztahu ke zřizovateli a k domovu, zkušenost v oblasti sociálních služeb, kompetence v oblasti krizové komunikace a znalost standardů kvality sociálních služeb. Jako ombudsmanku radní schválili na návrh odboru sociálního Martinu Chlápkovou, která všechny tyto předpoklady naplňuje ze sta procent," odpověděl František Fojtík.

Ombudsmanka bude působit na základě dohody o provedení práce. „Výše odměny se bude odvíjet od konkrétního počtu hodin, které bude ombudsmanka jednotlivým kauzám věnovat, to znamená, že nebude placena měsíčním paušálem, ale na základě skutečně odvedené práce," vysvětlil vedoucí odboru.

V rozpočtu města je na krytí výdajů spojených s působením ombudsmanky vyčleněna částka 30 tisíc korun.

Kdo je Martina Chlápková

„Mgr. Martina Chlápková v současnosti působí jako ředitelka společnosti Jinak, o.p.s., která svou činností usiluje o podporu lidí se zdravotním postižením, dále jako metodička příspěvkové organizace Harmonie, domova pro osoby se zdravotním postižením, a také jako osoba samostatně výdělečně činná poskytuje lektorské a konzultantské služby v oblastech transformace pobytových služeb pro osoby se zdravotním postižením, kvality sociálních služeb a případových prací," představil novou ombudsmanku vedoucí sociálního odboru Městského úřadu v Krnově František Fojtík.

Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

6.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na vrcholu hory Kazbegi v Gruzii. Adam Matějka úplně vpravo.

Adam Matějka: To, jestli horu zdoláte, záleží taky na tom, jak se cítíte

Jiří Doleček vydal knihu Popraviště aneb zpověď volyňského Čecha. Narodil se na Ukrajině, ve svých čtrnácti letech dal sbohem Sovětskému svazu a od roku 1947 už byl studentem krnovského gymnázia.

Zámek Linhartovy právě nabízí výstavu na téma volyňských Čechů

Řezbář se chystá na antické bohy

Zeus, Poseidon a další postavy antických bájí najdou své místo v galerii proslavené betlémem.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Myslivecká mše s ukázkou pasování

K velmi působivým mysliveckým zvykům a tradicím patří Svatohubertské mše. Díky nim se veřejnost může seznámit i s některými starodávnými mysliveckými rituály.

Měření škodlivost neprokázalo. Zápachu asfaltu se Krnov nezbaví

Poškozuje provozovna, kde se roztápí asfalt, ovzduší v Krnově? Ze dvou měření čistoty ovzduší vyplývá, že ne. Lidé bojující proti asfaltovně ale měření zpochybňují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení