Štětování je středověká technologie stavby cest. Před staletími byly vedle sebe skládány ploché kameny svisle na výšku, aby se pak vyklínovaly menšími kameny a prosypaly jemným materiálem. Byla to sice primitivní technologie, ale při správném provedení byla štětovaná cesta velmi trvanlivá a snesla i větší zatížení, například koly kočárů a povozů.

Chůze po nerovných kamenech není vhodná pro obuv s podpatky, takže dnes už se štětované cesty většinou obnovují jen tam, kde to má historické opodstatnění. Tak jako třeba pod schody na Cvilín.

Štětované cesty jsou sice romantické, ale jen málokterá firma s nimi má dostatek zkušenosti, aby byly také trvanlivé. Pokládku, se kterou měl ve středověku zkušenost každý cestář, nyní už perfektně ovládají jen specializovaní řemeslníci. A to ostatní improvizují, jak se dá.

Nalezená munice. Ilustrační foto
Našli munici z války současně na Rýmařovsku i Vrbensku

Město Krnov zjistilo, že není snadné najít firmu, která si troufne na tak specifickou zakázku. Muselo opakovat výběrové řízení na dodavatele oprav historické cesty na Cvilíně, protože napoprvé se vůbec nikdo nepřihlásil. Firma na tuto zakázku se nakonec našla, ale štětovaná cesta na Cvilín měla i po opravě tak zásadní nedostatky, že město Krnov muselo uplatnit reklamaci.

„Po dokončení zakázky v únoru loňského roku se na díle v krátké době projevily vady, které jsme reklamovali v záruční době,“ uvedla vedoucí krnovského odboru veřejných zakázek Klára Hazuchová.

Skřítek, který střeží zátorskou kyselku, často čelí vandalům. Naposledy chudáka našli ležet na zádech s ulomenými špičkami bot.
Trpaslíka, který střeží kyselku, málem ukradli