Výstava krnovského výtvarníka Ladislava Steiningera a jeho polského kolegy Krzystofa Rusieckého Setkání na hranici odkazuje k tomu, že linhartovský zámek skutečně leží na česko – polské hranici. Stal se místem setkání dvou talentovaných výtvarníků z Česka a Polska.

„Dnešní vernisáž je tak trošku prolínáním. Prolínáním výtvarna, dvou národností, ale především dvou velkých přátel, Krzystofa Rusieckigo a Ladislava Steiningera,“ otevřel vernisáž správce zámku Jaroslav Hrubý a předal slovo Ladislavu Steiningerovi.

„Všichni jsme prožívali v minulých dnech těžké chvíle. Byly bouřky a já se bál, aby náš dlouholetý záměr nebyl nakonec zhacen velkou vodou. Vzal jsem proto telefon a volal jsem svatému Petru. Bohužel jsem zvolil bezplatnou linku a samozřejmě to nikdo nezvedal. Říkal jsem si! Pozemský červe, co bys chtěl na bezplatné lince, volej raději za peníze. Zkusil jsem tedy štěstí s pevnou linkou a dostal jsem odpověď, že dnešní den bude dnem báječným a bude krásné počasí,“ zahájil s humorem sobě vlastním svou vlastní výstavu Ladislav Steininger.

Steininger: Hranice tady je i není

S úsměvem pak přivítal i svého polského kolegu a dlouholetého přítele Krzystofa Rusieckého a představil jeho díla.

„Když jsem přišel s tímto nápadem na název výstavy Setkání na hranici, bylo mi řečeno, že dnes již přeci hranice neexistuje. Ale ona ta hranice tady je i není,“ začal trochu tajemně a zeširoka vysvětlovat název Ladislav Steininger a poté s pomocí Jaroslava Hrubého natáhl přes celé nádvoří papírový běhoun. Na něm společně s Krzystofem Rusieckim nakreslili onu pomyslnou hranici neboli čáru.

O příjemnou atmosféru vernisáže se postarali také Jiří Kimmel a Matěj Steininger hrající na lesní roh i violoncellistka Daniela Waldhansová a klavíristka Veronika Šujanová.

Výstavu maleb a grafiky Krzystofa Rusieckigo i dřevěných objektů a reliéfů Ladislava Steiningera si budou moci návštěvníci zámku prohlédnout až do 30. července. (geb)