Štědrý den připadá na neděli 24. prosince. Protože v domácnostech většinou vrcholí přípravy na svátky, většina kin nepromítá. „My naopak rodičům nabízíme, ať pošlou děti ve 14 hodin do kina, aby doma měli trochu klidu na přípravy štědrovečerní večeře,“ vysvětlil vedoucí krnovského kina Mír Pavel Tomešek podstatu štědrovečerního promítání.

Letos má krnovské kino obzvlášť zajímavou nabídku. Diváci na plátně mohou mezi pohádkovými postavami v Čertovinách poznat i krnovskou rodačku Janu Bernáškovou. „Přátelé, celý rok pro vás připravujeme krásnou pohádku Čertoviny. Na princeznu už jsem stará, takže jsem taková tajemná kněžna, co sedlákovi pomotala hlavu,“ prozradila svým fanouškům Jana Bernášková, která svůj herecký talent objevila už v krnovském dramatickém kroužku. Televizní diváci ji mohli sledovat například v seriálech Ulice, Horákovi, Vyprávěj nebo Mazalové.

Režisér Zdeněk Troška má za sebou hektický rok. Kromě toho, že na jihu Čech natáčel Čertoviny, dostal také pozvánku na Pražský hrad, kde mu prezident Miloš Zeman udělil státní vyznamenání u příležitosti výročí vzniku Československé republiky. Kromě Kameňáků, Babovřesk a Slunce sena patří k Troškově tvorbě i habaděj čertů. Viděli jsme je v pohádkách Z pekla štěstí nebo Čertova nevěsta, ale nejvíc fanoušků si získal čert z Princezny ze mlejna.

Také proto je film Čertoviny tak očekávaný. Jeho filmařský tým si při vzpomínkách na Čertoviny vybavuje hlavně letní vedra, která potrápila nejen herce, ale i koně. Například scéna, kdy na statek přijíždí kněžna Jana Bernášková v kočáru s koňmi, se točila několikrát, než byl režisér spokojený. Jany Bernášková si v kočáře, do kterého pralo slunce, vytrpěla své. Kromě ní uvidíme v Čertovinách například Jakuba Prachaře, Karla Dobrého, Oldřicha Navrátila nebo Radka Holuba.