Do nepříjemné situace se dostali manželé Meliosovi, kteří chtějí stavět v Krnově na Ježníku. Meliosovým byl na dobu určitou stanoven zvýhodněný nájem pozemků tři koruny za metr. Panajotis Melios zavítal na zasedání krnovského zastupitelstva vysvětlit, proč původní termín dokončení stavby do konce roku 2013 není v jeho silách dodržet.

Vysoké napětí je velký problém

„Ve stavbě nám brání přeložka vysokého napětí. Mohu dokladovat, že vina za zpoždění není na naší straně, protože se to snažíme řešit už od roku 2010. Snad by se přeložka mohla stihnout ještě letos, ať na jaře konečně můžeme začít stavět," vysvětlil Melios, jak se ne vlastní vinou dostali do skluzu. Požádal zastupitele o shovívavost a mimořádné prodloužení zvýhodněného nájmu.

Na Ježníku prodali pozemky levně

Zastupitel Ladislav Sekanina (KSČM) připomenul kolegům, že už samotný stavební pozemek prodávali manželům Meliosovým za zvýhodněnou cenu 200 korun za metr čtvereční. „Chápu, že některé věci stavebník sice ovlivnit nemůže, ale pravidla prodeje i pronájmu pozemků mají Meliosovi nastavena stejně jako všichni ostatní," konstatoval Sekanina.

„Kdysi jsme rozhodli, že sousední stavební parcely na Ježníku prodáme Tavandzisovým za stejně zvýhodněnou cenu, takže teď jsme v situaci, že stejné pozemky ve stejné lokalitě nemůžeme prodávat jinak," osvěžila zastupitelům paměť starostka Alena Krušinová.

„Prodejní cena se odvíjela právě od toho, že jde o pozemek, přes který vede vysoké napětí. Pokud bych náklady za přeložku vedení připočítal k ceně pozemku, tak jsem z 200 korun hned na 450 za metr," doplnil informace o levných pozemcích Panajotis Melios.

Zastupitel Jiří Veverka z vlastní zkušenosti potvrdil, že přeložka vysokého napětí a jednání s ČEZ je pro každého stavebníka noční můrou. Zastupitel Jan Stejskal (ODS) zase kolegům připomenul, že zvýšení nájmu pozemku po určité době je opatřením, které mělo předejít odkládání kolaudace a průtahům ze spekulativních důvodů.

„Tady Meliosovi evidentně usilují o pokračování stavby. Rozjeli svůj záměr v dobré víře, ale narazili na procesní problémy. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ČEZ je moloch, kde občan nezmůže vůbec nic. Tady i ve všech podobných případech v budoucnu doporučuji přihlédnout k tomu, že čas potřebný na přeložku elektrického vedení je prostě nekontrolovatelný, zcela mimo možnosti stavebníka," uzavřel Stejskal a zastupitelé pak bez problémů schválili Meliosovým prodloužení zvýhodněného nájmu.