„Informaci, že z teplárny společnosti Dalkia ČR unikl mrak popílku, který zamořil a znečistil okolí, dostali strážníci v sobotu po 14. hodině," potvrdila mluvčí Městského úřadu v Krnově Dita Círová.

Strážníci, kteří se vydali prověřit situaci na místě, se setkali nejen s majitelem domu, který jim jako první ohlásil znečištění nové fasády, ale také s několika dalšími naštvanými ušpiněnými lidmi. „Všichni v tu dobu právě procházeli kolem tepláren, měli špinavý oděv a viditelně znečištěné byly rovněž komunikace. Protože se jednalo o škodu většího rozsahu, přivolali strážníci Policii ČR, která si věc převzala," doplnila Dita Círová.

Jak se později ukázalo, opravdu to nebyl běžný smog způsobený inverzí. Technici teplárny potvrdili, že kvůli nečekané závadě došlo k poškození hadicového filtru, který slouží k odvětrání popílkového sila. K únikům do ovzduší došlo v průběhu pneumatické dopravy popílku. Porouchané zařízení bylo ihned odstaveno z provozu a škody vzniklé v souvislosti s havárií se dosud řeší.

Na druhé straně teplárny Dalkia ve sváteční den nebyly jediným znečišťovatelem ovzduší v této lokalitě. O kus dál v parku v Alšově ulici plápolal táborák, ve kterém hořely kabely. „O tom, že někdo v parku opaluje izolaci z kabelů, se dozvěděli strážníci 17. listopadu odpoledne. V ohništi našli přibližně dvacet kilogramů kabelů, k nimž se nikdo v okolí nehlásil. Proto putovaly na služebnu městské policie," uzavřela Dita Círová.