Měsíc rozhleden 2016 bude zakončen 28. října výstupy na věže po celé zemi, které je provázeno vztyčením státních vlajek. Právě na 28. října chystá agentura Dobrý den generálku, která směřuje k ustanovení zajímavého rekordu.

„Právě v tento den 28. října ve 14 hodin by z popudu pelhřimovské Agentury Dobrý den měly na českých věžích a rozhlednách zavlát české vlajky tak, aby za dva roky 28. 10. 2018 v den 100. výročí vzniku naší republiky mohlo dojít k tomu, že prapory budou vlát na co největším počtu míst.

Tato skutečnost bude zapsána do České knihy rekordů," oslovil příznivce rekordů Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov. Akci bude provázet motto: „Nemějme ze státního svátku jen "den volna"! Připomínejme si svou minulost, své kořeny. Buďme hrdí na své češství. Je nač!"

Výstupy na věže či rozhledny při příležitosti ukončení Měsíce věží a rozhleden proběhnou z iniciativy Českého svazu rekreačního sportu na desítkách míst. Je to výzva také pro známé osobnosti a oficiální představitele regionů, kde se rozhledny nachází.

„Zavlaje-li 28. října také u vás česká vlajka, pořiďte fotku a podejte o tom do konce října zprávu. Zatím jen informačně nikoliv na rekord. Jen jako předzvěst připravovaného zápisu do České knihy rekordů," doplnil Miroslav Marek s tím, že fotky vlajek na rozhledně mohou lidé posílat na mail: mira@dobryden.cz.

Je to výzva hlavně pro Krnovsko, které lze obdivovat z řady věží a rozhleden. Kromě kamenné cvilínské rozhledny je v Krnově také dřevěná ježnická. V Holčovicích byla nedávno postavena rozhledna Skalka, která má podobnou dřevěnou konstrukci jako rozhledna v Liptani.

Opravdu unikátní je rozhledna Dvě věže na Hraničním vrchu nad Městem Albrechticemi, která letos oslavila pětileté výročí existence. Za návštěvu určitě stojí také úvalenská rozhledna Hanse Kudlicha na Strážišti, která je současně hrobkou.

Nedávno přibyla také možnost v organizovaných skupinách navštívit věž krnovské radnice, věž krnovské synagogy nebo věž kostela sv. Martina, která ukrývá byt věžníka.

Další vyhlídková věž je v Dolní Moravici Nové Vsi a u Slezské Harty na Velkém Roudném. Hrad Sovinec má také svou starobylou věž s vyhlídkou a nedaleko v Jiříkově v Pradědově galerii je vyhlídka, z níž jde krásně vidět po krajině. Nemůžeme ani zapomenout na nejvyšší rozhlednu v kraji, na věž na Pradědu.