Povodně v červenci 1997 přinesly do našeho regionu nejen zkázu, ale také romantický příběh jedné lásky. Mezi zachraňováním majetku a odklízením povodňových škod se mladý voják Tomáš Lapka v Holčovicích stihl zamilovat.

Byla z toho životní láska, svatba, děti a posila jednotky dobrovolných hasičů ve Spáleném.

POVODNĚ V HOLČOVICÍCH

V roce 1997 se občané Holčovic zrovna chystali slavit 620. výročí založení své obce, ale příroda všechny zaskočila. V neděli 6. července se po dlouhých deštích řeka Opavice vylila z břehů a bylo zle.

Tři dny místní občané i hasiči bojovali s živlem, zachraňovali majetek i domácí a hospodářská zvířata.

Voda v Holčovicích zničila devět rodinných domů, 15 jich vážně poškodila a mnohé zatopila až do poloviny oken. Živel strhl tři mosty, 11 lávek a podstatnou část silnice. Pitná voda ve studních byla znehodnocena, nešla elektřina ani telefon.

KATASTROFA K NÁM PŘIVEDLA TAKÉ VOJÁKY

„Za této mimořádné situace jsem byl jako voják převelen do Holčovic, abych tam místním pomáhal zvládnout následky povodní. Bylo to náročné, takže ani nevím jak jsem se v tom shonu dokázal zamilovat," zavzpomínal Tomáš Lapka, jak v obci zpustošené povodní našel svou budoucí manželku.

VZALI TOMÁŠE DO RODINY I MEZI HASIČE

Sympatie byly vzájemné, takže už nebylo cesty zpět. „Když v Holčovicích úkol armády skončil, musel jsem zase odjet domů, ale manželka si mě našla i tam. Dnes máme dva syny a jsem šťastný, že jsem díky povodním 1997 získal skvělou rodinu.

Vzali mě tu nejen do rodiny, ale i mezi hasiče," prozradil Tomáš Lapka, když se Deník zajímal o spolek dobrovolných hasičů v Holčovicích-Spáleném.

V Holčovicích každí ví, že v rodině Bělařových jsou všichni hasiči, jeden vedle druhého.

„Manželka byla za svobodna Bělařová, takže už je asi každému jasné, proč jsem už v roce 1997 hned zapadl mezi místní hasiče. U hasičů jsem byl už doma v Čechách v Benešově nad Lípou. Kdybych v tom nemohl pokračovat i tady v Holčovicích, asi by mi v životě něco chybělo.

Rozdíl mezi hasiči u nás v Čechách a tady ve Spáleném není žádný. Od všech se čeká spousta dobrovolnické práce, sportování, kulturní akce a hlavně pokračování v hasičské tradici," uzavřel Tomáš Lapka.