Nadačního příspěvku Místo pod stromy, určeného na vznik a obnovu zelených veřejných prostranství ve výši bezmála dvou set tisíc korun se dočkali Starovesští letos jako jediní z Moravskoslezského kraje. Jsou zároveň jedněmi z pěti šťastlivců v České republice, kterým se podařilo dotaci letos získat. Přitom o podporu usilovalo pětasedmdesát žadatelů ze třinácti krajů.

Zahrada pro všechny obyvatele Staré Vsi má vyrůst v okolí tamní školy, jejíž ředitelka Eva Staňková je autorkou vybraného projektu. Jak sdělila, nejdůležitější je vytvořit komunitu občanů ze Staré Vsi, kteří sami budou nositeli celého programu. Bez nich by žádná zahrada vzniknout nemohla. Slučovatelkou a výbornou organizátorkou vznikající komunity je třeba obyvatelka Martina Žáková, partnerem projektu starosta Karel Stržínek.

Ředitelka Eva Staňková nastoupila do Staré Vsi až vloni v září, předtím působila v Šumperku. Na tamní škole běžně pracovala podle metod komunitní práce. „Dělali jsme školní arboretum, botanickou zahradu a s Nadací Partnerství mám už od té doby velmi dobré zkušenosti,“ uvedla Staňková. S Nadací Partnerství spolupracovala dlouhých deset let. Jen co spatřila zanedbanou zahradu u školy ve Staré Vsi, věděla, že musí spolupráce pokračovat i do budoucna.

„Napadlo mě, že když už to umíme, pokusíme se spolu se Sdružením rodičů a přátel školy získat peníze. Získali jsme na projekt Zahrada pro všechny sto devadesát osm tisíc korun,“ těšila se z úspěchu Staňková. Ve škole je letos okolo šedesáti žáků nejen ze Staré Vsi, ale také ze Žďárského Potoku, části Janovic či Horního Města. Ti všichni mají co mluvit do budoucí podoby zahrady okolo školy.

Základní myšlenkou a podmínkou udělení grantu Místo pod stromy je zapojení veřejnosti do proměny zahrady. „Díky účasti na plánování obyvatelé Staré Vsi přímo ovlivní vzhled i uspořádání místa tak, aby splňovalo jejich představy i potřeby. Jen prostor, který vznikne za aktivní účasti místních obyvatel, má šanci být funkčním a atraktivním pro své budoucí uživatele,“ uvedla Ivana Adámková z Nadace Partnerství.

Ve Staré Vsi u Rýmařova zatím citelně chyběl klidný veřejný prostor, kde by mohly děti, rodiče i starší generace trávit svůj volný čas. „Zapojit se do projektu mohou všichni, osobně bych uvítala, kdyby se účastnilo co nejvíc lidí. Mimo dětí to mohou být jejich rodiče, babičky nebo dědové, ale i třeba nezaměstnaní, prostě kdo má chuť a sílu,“ vyzvala obyvatele Staré Vsi, ale klidně i okolních obcí, ředitelka Staňková. Zahradní architektkou se stane Jana Mikisková ze Šumperka.

Projekt Zahrada pro všechny potrvá dva roky, měl by pokračovat i poté. V současnosti upravuje obec náves, škola by ho ráda doplnila právě zahradou. Do staroveské školy se už podařilo získat od Lesů ČR příspěvek na sportovní, šplhací hřiště pro děti. „Pokud by vyšly i další projekty, ke komunitnímu centru bychom připojili i další zájmové činnosti, výtvarné a podobně. To je naše vize komunity,“ plánovala Staňková.