Podnikatelé v cestovním ruchu, starostové i pracovníci turistických center vyrazili za památkami polského pohraničí. Autobus se třemi desítkami účastníků vyrazil z Krnova za krásami Hlubčicka a Prudnicka.

Takzvaný famtrip se uskutečnil v rámci projektu Rozvoj cestovního ruchu v česko-polském příhraničí. Výprava si naplánovala trasu Krnov – Pietrowice – Opawica – Baborów – Głubczyce – Biała – Prudnik – Łaka Prudnicka – Moszczanka.

V Opawici se účastníci poznávacího zájezdu divili, jaké úctě se těší Pražské Jezulátko v polském kostele a v Baborowě v nejstarším dřevěném kostele si zase nechali vyprávět pozoruhodnou historii, proč jsou zde na obrazech křížové cesty česko–německé nápisy. Kostel je tak cenná památka, že zde platí zákaz fotografování, aby světlo z blesků nepoškodilo vzácné obrazy.

Do Krnova z Prudniku je to 33 kilometrů

Hlubčice si prohlédli z radniční věže, která jako jediná přečkala válečné události. Nedávno byla k věži dostavěna přesná kopie středověké radnice, která návštěvníkům nabízí muzeum zbraní, praček, rolnického náčiní a kromě selské světnice dokonce i pokoj z padesátých let. Hostů se ujaly starší dámy z Hlubčicka, které baví ruční práce a udržují dávné tradice svého regionu.

V Prudniku přímo na náměstí hosty vítal rozcestník, který informuje, že Krnov je odtud vzdálený 33 kilometrů. V muzeu Země Prudnické se seznámili s historií textilnictví i s tvorbou talentovaných sochařů. Využili také pozvání mnichů františkánů k návštěvě kláštera a nechali si zastavit u židovského hřbitova ze 17. století, který se skrývá ve svahu, zarostlý v kopřivách.

V rekreačním areálu Zelená zátoka v Bialej a na pstruží farmě Moszcance si prohlédli, co nabízí Polsko příznivcům rybaření a gastronomie, poznali také, jaký typ rekreace zde nabízí pod pojmem agroturistika.

Poláci byli na Krnovsku už v květnu

Akce měla lidem z Krnovska, kteří se nějakým způsobem věnují cestovnímu ruchu, ukázat to nejzajímavější z Prudnicka i Hlubčicka, aby je mohli kvalifikovaně doporučit ostatním. Poláci se s Krnovskem během podobné cesty seznámili již v květnu.

Projekt Rozvoj cestovního ruchu v česko-polském příhraničí zahrnuje detailní zmapování nabídky cestovního ruchu Krnovska, Hlubčicka a Prudnicka, které v Schengenském prostoru bez hranic tvoří jednu turistickou destinaci. Chystá se vydání mapy tohoto území s tipy na výlety ve třech jazycích.

„Nyní nás v rámci tohoto projektu ještě čeká výběrové řízení na dodavatele softwaru, v němž bude zpracována databáze nabídky cestovního ruchu vycházející z již ukončeného sběru potřebných podkladů, vydání mapy a závěrečné zhodnocení,“ uvedla manažerka projektu, vedoucí oddělení kultury a sportu Městského úřadu v Krnově Eva Marková. Projekt za celkem 35,3 tisíce eur byl podpořen dotací téměř 25 tisíc eur.