Jejich gesto bylo reakcí na rozhodnutí zastupitelstva odvolat z rady bývalého starostu Ivo Vykopala, který se ve Městě Albrechticích těší značné úctě a respektu. Zatímco odstoupení starostky a místostarosty byla spontánní reakce na změny v radě, rozsvícení vánočního stromku s jarmarkem a kulturním programem 29. listopadu byla akce připravovaná dlouho předem.

Protože hádky v zastupitelstvu Města Albrechtic, změny v radě i na radnici provází negativní emoce, objevily se obavy, zda to nepoznamená vánoční atmosféru pátečního jarmarku na náměstí.

Odstupující starostka Jana Murová i místostarosta Libor Švec se totiž loni i letos na přípravě jarmarku osobně podíleli. Loni vystupovali na náměstí v červených kostýmech a podařilo se jim vytvořit úžasnou atmosféru.

Se svými pocity před letošním jarmarkem se Jana Murová svěřila na facebooku: „Odmoderuji svou poslední akci. Doufám, že mě nepřepadnou emoce tak, jak dnes a pokud, tak mi to snad odpustíte. Zítra se s vámi rozloučím, popřejeme si šťastné a veselé Vánoce a život půjde dál. Vaše starostka Jana,“ napsala Murová na svém facebooku ve čtvrtek 28. listopadu. Její obavy byly zbytečné. Náměstí bylo v pátek plné lidí a stánků, atmosféra byla vánočně pozitivní a moderátorský výkon Jany Murové byl excelentní.

Nikdo nezasvěcený by na usměvavé moderátorce nepoznal, že právě prožívá složité období a loučí se s funkcí starostky. Dojemný okamžik například nastal, když odstupující starostka Murová na pódiu pohotově požádala o interview ustrašeného chlapečka, kterému se v tlačenici kolem stánků ztratila babička.

Se všemi účinkujícími i návštěvníky se naladila na vánoční žánr pozitivní sousedské pospolitosti. Na pódiu přivítala například děti s paní učitelkou Miroslavou Včelnou, kterou před pár lety kraj vyznamenal za pedagogický přínos, kreativitu, působení v pěveckém sboru Berušky a organizování jarmarků a společenských událostí ve Městě Albrechticích.

Odstupující starostka Jana Murová i odstupující místostarosta Libor Švec, stejně jako odvolaný radní Ivo Vykopal, se v závěru uplynulého týdne z různých stran dočkali uznání za dobře odvedenou práci a ujištění, že nadále mají podporu svých spoluobčanů.

„Práce na řízení a rozvoji města je sice práce týmová, ale její největší tíha a odpovědnost spočívá především na starostce a místostarostovi. Vám, paní Jano a pane Libore, se i za ten jediný rok podařilo více, než vašim předchůdcům za celé volební období,“ uvedl ve svém prohlášení Ivo Vykopal a vyjádřil naději, že odstoupením Murové a Švece z čela radnice jejich spolupráce neskončila.

„V zastupitelstvu byl jeden slušný, morální člověk, který mi byl velkým vzorem. Inspirací, osobou, která mě v těžkých momentech podpořila a dodávala vítr do plachet. Odvoláním tohoto velikána, pana Iva Vykopala, byla na občanech Města Albrechtic, spáchána velká křivda,“ komentovala Jana Murová odvolání Ivo Vykopala z městské rady.

Na adresu Libora Švece Murová uvedla, že byl kolegou k nezaplacení. A Libor Švec její „tah na bránu“ také ocenil komplimentem.