Krnovské zastupitelstvo při rozdělování dotací vyřadilo žádosti hokejistů HK Krnov, florbalistů z Orcy i TJ Lokomotiva Krnov. Důvodem byly závady, které kontrolní výbor jako poradní orgán zastupitelstva našel ve vyúčtování předchozích dotací. Sportovcům hrozí nejen to, že budou muset nesprávně vyúčtované dotace vrátit, ale také že letos nedostanou od města ani korunu. Proto se snaží s městem komunikovat a nesrovnalosti v účetnictví vysvětlit. „Ukazuje se, že v případě TJ Lokomotiva Krnov možná šlo jen o informační šum a nedorozumění mezi zástupcem sportovní organizace a kontrolorem. Florbalisté z Orcy už svou chybu uznali a přislíbili zjednat nápravu. Tam je vše na dobré cestě. Navštívili mě také zástupci hokejistů, ale bohužel po tomto jednání mám obavy, že si vzájemně nerozumíme,“ popsala krnovská starostka Alena Krušinová jak se vyvíjí případ tří sportovních klubů, které jsou ohroženy ztrátou dotací.

Starostka připomenula v této souvislosti podobný případ z minulosti, kdy se ve stejné situaci ocitli krnovští tenisté. Tenisový klub na chybyv účetnictví reagoval hledáním viníka, a pak následovaly také personální změny. Podle starostky Krušinové se zástupci města a hokejisté

stále nedokážou shodnout v tom, kdo je členem jejich klubu a kdo ne. „Hokejisté vykázali konkrétní zisk ze členských příspěvků, ale už nebyli ochotni deklarovat kolik osob vlastně členské příspěvky platí a jaká je výše příspěvku na jednu osobu. Zdá se, že míchají dohromady registrované členy hokejového klubu a děti z krnovských školek, které hokejoví trenéři učili bruslit. Neshodneme se na tom, jaký je rozdíl mezi členem klubu a veřejností, která se účastní klubových akcí,“ shrnula rozpačité dojmy ze setkání s hokejisty krnovská starostka Alena Krušinová.

V podobném podezření, zda nedochází k machinacím s členskou základnou, se svého času ocitla například také Orca.„Bylo námpodezřelé,jak se v tomto klubu z roku na rok skokově zvýšil počet členů. Orca ale na rozdíl od hokejistů obratem předložila registračky všech svých členů a navíc ještě přidala vysvětlení kolik uspořádala náborových a propagačních akcí, aby se zájem veřejnosti o florbal skutečně zvýšil. Vysvětlení Orcy bylo přesvědčivé, takže o její

členské základně dnes už nikdo nepochybuje. Bohužel u hokejistů nám takové zdůvodnění stále chybí,“ uzavřela starostka Krušinová.

Milouš Dvořák: Druhá kontrola prokáže, že máme vše v pořádku

Krnov – Ve čtvrtek proběhlo v prostorách restaurace na krnovském zimním stadionu

Krystal posezení s fanoušky hokejového klubu, rodiči malých hokejistů. Přítomno bylo vedení HK Krnov v podobě předsedy klubu Milouše Dvořáka, manažera Romana Tichého a ekonoma Martina Kopeckého. Po tréninku pak na otázky fanoušků odpovídal i trenér Jiří Žůrek.

Důvodem uspořádání tiskovky byla hlavně snaha osvětlit situaci, o které se v poslední době mluví v souvislosti s hokejovýmklubem, a to chyby, které odhalila kontrola z města. Jakou má HK Krnov členskou základnu? A jdou všechny peníze určené na mládež právě na děti nebo i namuže?

„Začaly řeči, že okrádáme děti a že klub žije na úkor mládeže,“ začal své povídání předseda klubu Milouš Dvořák a pokračoval: „Já můžu s klidným svědomím říct, že peníze, které měly jít na mládež, tam skutečně šly.“ Problém je ovšem v jiné věci, hlavně v počtu členské základny HK. Obě strany, jak HK, tak město, vykládají pravidla trochu jinak.

„V těch pravidlech pro udělování dotací je napsáno, že peníze musí jít na soustavnou sportovní přípravu dětí. Proto jsme tam logicky zahrnuli i děti, které k nám jezdí v rámci akce Školky na ledě. A to z toho důvodu, že se o ně staráme, naši trenéři je učí bruslit, nakoupili jsme pro ně brusle, přilby atd. Také proto se objevilo, že je u nás 47 „hokejistek“, i když u nás ženské slož kynemáme. Jsouto děvčata ze školek,“ vysvětloval Dvořák a ještě dodal: „Musíme tedy s městem více komunikovat, abychomsladili představy.“

Na schůzi zastupitelstva padala silná slova z úst nejvyšších představitelů města, že hokejisté kvůli podvodu nedostanou ani korunu dotace, což poplašilo většinu rodičů malých hokejistů. Ti jsou rozhodnuti, pokud se město od hokeje odvrátí, založit si vlastní klub. „Dnes máme chůzku s rodiči, kde je chceme ubezpečit, že všechno bude v pořádku,“ říkal dál předseda HK Krnov Milouš Dvořák.

Manažer klubu Roman Tichý přidal i několik zajímavýchčísel.„Za loňský rok jsme dostali od města dotaci ve výši 560 tisíc. Ale už nikdo neříká, že jsme hned přes Technické služby městu 332 tisíc vrátili za nájem ledu a služby. A to co nám zbude, jde samozřejmě do dětí, na jejich vybavení, dopravu, trenéry a další věci. Tu dotaci vždy překročíme, takže děti ještě dotujeme ze svých zdrojů.“ Městské dotace má prozatím hokejový klub pozastaveny, další kontrola by měla proběhnout 10. března. „Věřím, že se ukáže, že máme všechno v pořádku. Problém je v tom, že kontrolu dělají lidi, kteří vůbec neví, jak to ve sportu chodí. Nebyl tu ani nikdo z města, aby se seznámil se situací v hokeji,“ mračil se manažer Roman Tichý a pokračoval: „Jsem schopen doložit, že dotace z města dáváme na mládež. Na druhou stranu si myslím, že 500 tisíc je málo. Osm set tisíc je málo. Abychom vychovali dobré hokejisty, potřebujeme více tréninků, trenérů a tedy více peněz. A pokud chceme, aby šel krnovský hokej nahoru, bez účasti města to nepůjde,“  uzavřel Tichý.

O dalších věcech, které trápí HKKrnov se dočtete v dalších vydání Deníku.