Na růžových obecních kolech jezdí úvalenští občané již rok. Právě se blíží první výročí, co byla v Úvalně zavedena služba půjčování obecních kol zdarma. Přestože se občas hledá nějaké to kolo zapomenuté v sousední obci, první rok provozu napovídá, že se úvalenský dopravní a současně sociální experiment povedl.

„Pokud kola nevydrží, vyhodnotíme projekt jako neúspěšný a já budu zase o něco blíže realitě," odpovídal při spuštění projektu obecních kol zdarma starosta Radek Šimek všem, kdo nevěřili nápadu volně přístupných kol pro přesun po obci.

Systém půjčování, založený výhradně na slušnosti uživatelů, v Úvalně funguje. Místní si vytvořili vlastní systém jak kola půjčovat, vracet, udržovat a uhlídat. Patří k němu i neuvěřitelné příběhy.

STAROSTA NAHODIL RAMENA A ZAČAL ŘVÁT

Před časem Radek Šimek na facebookovém profilu Úvalna zveřejnil příhodu, která se mu stala v září.

„Sedím si takhle odpoledne v kanceláři, samozřejmě pracuji, a v tom mi volá jeden uvědomělý občan, že zrovna jede z Opavy a u Opavie si někdo vyšlapuje na našem růžovém kole! Tak jsem se rozčílil, že jsem sednul do auta a jdu ho chytat. Teprve po cestě mi dochází, že to může být nějaký řízek, který mi dá s klidem do držky, bez ohledu na mou funkci. No, ale už jedu," popsal starosta, co mu cestou běželo v hlavě.

Mysleli byste, že zloděje nenajde a ještě bude naštvaný kvůli zbytečné honičce? To neznáte Radka Šimka.

„Dohonil jsem ho až v Opavě skoro u Koruny. Obratně jsem mu bloknul autem cestu a vyskočil. Byl to tak osmnáctiletý řízek. Nahodil jsem ramena a začal řvát. Po chvíli handrkování jsem mu vyrval kolo, nahodil do auta, no a máme ho zase doma," doplnil šťastný konec starosta.

Po této zkušenosti vyzval starosta své spoluobčany, aby raději nenechávali kola na chodníku u hlavní cesty, kde lákají zloděje. Před odcizením je místo zámků chrání neobvyklá růžová barva, která neumožní zlodějům nenápadně splynout s ostatními cyklisty.

RŮŽOVÁ FLOTILA ZATÍM PŘIŠLA JEN O DVĚ KOLA

„Jak je vidět, podvratné živly jsou schopny ukrást kolo i za bílého dne, a na chodníku jsou kola někdy v klidu i přes noc," vysvětil. „Starosta je hrdina, který se nebojí nikoho a ničeho," připsal Martin Kopecký a další přidávali obrázky Supermanů.

Tři úvalenská obecní kola jsou nyní uložena k zimnímu spánku. „Na jaře vyjede naše flotila posílena o další čtyři přírůstky, všechna kola budou opravena a ozdobena viditelným označením, že jsou naše," uzavřel starosta. Věří, že polepy omezí riziko krádeže a dají případnému zájemci najevo, že to není odložené kolo, které by nikomu nepatřilo.

Že je to kolo úvalenských občanů. Za rok provozu zde sice přišli o dvě kola, ale to Radka Šimka a jeho kolegy neodradilo. Do budoucna se dívají s optimismem. Jak jinak.

Gabriela Mathiasová