„Chceme si energii vyrábět sami. Primárně nám jde o využití solární energie umístěním fotovoltaických panelů na městské budovy. Doplňkově přemýšlíme i nad využitím tepelných čerpadel. Jakmile se nám podaří realizovat pilotní projekty, chtěli bychom je propojit a do takového systému zapojit také "esvéjéčka" nebo firmy. Všichni by ušetřili nad drahými distribučními poplatky,“ nastínil Tomáš Hradil koncepci, která sice nepomůže lidem v aktuální tíživé situaci, ale je vizí, jak by měl Krnov fungovat v budoucnosti.

„Dlouhodobý cíl máme jasný: zajistit cenově dostupnou a čistou energii pro naše organizace i občany. Neděláme si zatím ambice být zcela soběstační. Tak daleko obnovitelné zdroje energie nejsou. Na investice lze z velké míry čerpat z dotačních titulů,“ vysvětlil Hradil jak s využitím dotací mohou projekty komunitní energetiky fungovat po ekonomické stránce.

Plynovod - ilustrační foto.
Městu Krnov skončila dvouletá smlouva s dodavatelem plynu. Co bude dál?

Samozřejmě souběžně s výrobou vlastní energie mají v Krnově pokračovat také opatření na snižování spotřeby energie. „Legislativa u nás zatím ještě pokulhává, ale my nechceme otálet. Měli jsme už několik jednání s místním výrobcem Benekov a nebo s experty Frank Bold Energy. S těmi bychom rádi dál spolupracovali,“ uzavřel starosta Tomáš Hradil.

Občané Krnova už přichází s vlastními nápady čím koncepci komunitní energetiky obohatit. Například navrhli vybudovat městskou bioplynovou stanici, která by využila biologicky rozložitelný odpad, nebo doporučují vyčkat, až legislativa umožní stavět a využívat malé kontejnerové jaderné elektrárny.