Spojení obecní fotovoltaická elektrárna zní zajímavě, ale neobvykle. Můžete nám pane starosto tento záměr přiblížit?
Výrobu elektrické energie ze sluneční by u nás opravdu provozovala obec. Umožnilo by nám to do určité míry energetickou samostatnost. Mohla by na to být napojená škola, obecní úřad, technické služby i ten nově zrekonstruovaný společenský dům. Předpokládá se, že výroba elektřiny by měla pokrýt investiční náklady.

Kde budou umístěny kolektory?
Přímo na střechách těch budov, které jsem zmínil. Střechy zachytí sluneční energii, která bude spotřebována hned v místě výroby.

Hovězí z farmy v Jindřichově ve Slezsku není určeno pro obchodní řetězce. Farmářka Andy Franková ho rozváží přímo koncovým zákazníkům.
Z Ostravy do Jeseníků. Mezi dřevorubci farmářka z Jindřichova vydržela deset let

Jenže slunce někdy svítí a někdy ne. Energii je potřeba nejen vyrobit, ale také skladovat.
Proto jsou tam navrženy i velké baterie. Ty dokážou vykrýt i delší výpadek slunečního svitu. Samozřejmě pokud si situace vyžádá zvýšený odběr, bude tam možnost přepnout objekt na elektřinu z běžné rozvodné sítě, abychom nemuseli třeba přerušit nějaké kulturní vystoupení. Mám analýzy, kde je spočítáno, že jen na společenském domě obec ušetří 30 až 50 tisíc ročně. Jsem přesvědčený, že investice se tímto způsobem vrátí. Navíc díky dotacím nemusí být investice z obecních zdrojů až tak vysoká.

Starosta Jindřichova ve Slezsku Martin Korduliak..Zdroj: Deník/František Kuba

Jaké další investice chystáte?
Stěžejní pro nás byly kotlíkové dotace, které čerpají občané. Ti na obcích podepisují půjčky na krytí výměny kotlů. Pak se to zpětně proplácí přes dotace z kraje, aby nakonec ty prostředky zůstaly v obci. Chceme je použít na například na zateplení multifunkčního obecního domu, kde je knihovna, nízkoprahové zařízení a společenská místnost, kde teď probíhají tam zasedání zastupitelstva. Máme zasedačku i tady na úřadě, ale kvůli té šílené nemoci potřebujeme víc místa na rozestupy. Je tam i klub fitness, tělocvična a hudebka. Prostě multifunkční zařízení. Tam bychom platili z obecního rozpočtu asi pět milionů. Na fotbalové hřiště počítáme s odhadem přes dva miliony. Opravy a zateplení bytových domů u křižovatky, takové ty dvě kostky u správy silnic. To je projekt za devět milionů. Měly by tam být jiné střechy, protože těmi plochými tam zatéká. Domy jsou ze šedesátých let, takže už si to zaslouží. Také chceme domy plynofikovat. Loni jsme totéž dělali v obecních domech pod Janovem.

Policie u Skřítku kontroluje vládní nařízení o omezení pohybu, 6. března 2021
PODÍVEJTE SE: Jeseníky osiřely. Takto vypadal o víkendu vylidněný Skřítek

Zmínil jste Společenský dům. Kdo pamatuje, jak ještě nedávno vypadal bývalý Eden, tak jistě pochopí proč to byla tak velká investice. Plánujete něco jako slavnostní otevření?
Také tento projekt byl spolufinancován ministerstvem pro místní rozvoj, ale z celkových nákladů 33 milionů byla dotace jen něco přes dva miliony. Stavbu realizoval pan Ladislav Čečotka v letech 2019 až 2020. Slavnostní otevření a stříhání pásky by dokončení tak velkého projektu určitě zasloužilo, ale vzhledem k současné pandemické situaci ho zatím neplánujeme. Navíc to ještě nemáme zkolaudované.

Jaké další funkce má nový Společenký dům?
Ubytování s kapacitou kolem 14 míst, sál, restaurace, salonek. Ubytování bude takový běžný standard třeba pro cyklisty, kterých sem přijíždí opravdu hodně. Vedle Edenu nám do konce června vyroste hřiště za 1,3 milionu, aby to tvořilo ucelené oddechové zázemí. Máme v obci také nové workoutové hřiště, takže sázím na zájem o veřejný sport. K tomu patří i upravená veřejná prostranství.