„Nové volby do obecního zastupitelstva obce Bílčice v okrese Bruntál vyhlásil ministr vnitra na 25. březen 2023. Volit tu budou občané znovu proto, že část zastupitelů zvolených v podzimním termínu obecních voleb ihned po svém zvolení na funkci rezignovala. Počet zastupitelů v této obci tak klesl pod zákonem stanovenou hranici pěti členů,“ informovala mluvčí kanceláře hejtmana Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová s tím, že krajský úřad také v opakovaných volbách dohlížet na regulérní průběh hlasování.

Zemědělství v Křišťanovicích prošlo složitou transformací. Nástup církevního zemědělství je naděje na stabilizaci.
V Křišťanovicích na Bruntálsku se rodí nový fenomén: církevní zemědělství

Bílčice mají sedmičlenné zastupitelstvo. Přestože starosta a lídr vítězné kandidátky zemřel, výsledky řádných komunálních voleb zůstaly platné a zastupitelstvo mohlo pokračovat v šesti. Ostatní zastupitelé Bílčic ale bez Lubmíra Horky nechtěli. Byl to lídr, na kterého při sestavování kandidátky všichni spoléhali.

Starosta Bílčič na Bruntálsku Lubomír Horka.Starosta Bílčič na Bruntálsku Lubomír Horka.Zdroj: Deník/Dalibor Otáhal

Bez Lubomíra Horky v zastupitelstvu zůstalo šest zastupitelů, ale tři z nich se rozhodli složit mandáty. Protože v Bílčicích byla jediná kandidátka, žádní náhradníci nejsou. V takové situaci zastupitelstvo není usnášeníschopné a jediným řešením jsou nové volby.

Nejen voliči v Bílčicích jsou touto neobvyklou situací zaskočeni. Něco takového se v okrese Bruntál stalo podle všeho poprvé.