VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Staré lékárničky nepřijdou nazmar, pomůžou v Africe

Krnov /POZNÁMKA/ -Do afrického města Atibo poputuje z Krnova přes tři sta autolékárniček. Tolik jich nashromáždili školáci.

28.1.2011
SDÍLEJ:

Z autolékárniček by se dala postavit velká zeď. K jejich sesbírání pro humanitární organizaci ADRA pomohli nejen školáci základní školy a občané ze širokého okolí, ale také pracovníci Deníku.Foto: Martina Kopecká

Krnovská základní škola na Dvořákově okruhu nasbírala během své měsíční sbírky přes sto osmdesát starých autolékárniček. V tomto týdnu se však koordinátorce školního parlamentu této školy Martině Kopecké ozvaly další dvě základní školy, kterým se také podařilo nějaké autolékárničky mezi žáky vybrat. A čísla nejsou rozhodně zanedbatelná.

„Základní škola ze Zátoru nám dodá čtyřicet autolékárniček a škole v Osoblaze se jich podařilo vybrat dokonce devadesát. Když k nim přičteme ty naše, dělá to dohromady přes tři sta kusů, což je báječné,“ řekla Martina Kopecká.

Hlavním organizátorem sbírky autolékárniček v České republice je základní škola z Lipníka nad Bečvou a mezinárodní humanitární organizace ADRA, která je bude posílat do afrického města Atibo. Zdravotnický materiál tam využijí k ošetření místních obyvatel. Myšlenka našla velkou podporu v celé republice.

Použije se jen něco

Autolékárničky se nebudou posílat v plastových krabičkách, v kterých jsme je mnozí vozili v autě, ale jejich obsah se bude třídit.

„Postupně, jak nám lidi nosili krabičky do školy, jsem jejich obsah roztřídila do igelitových pytlů. V příštím týdnu si pro roztříděný zdravotní materiál přijede Tomáš Sedlák z humanitární organizace ADRA, který vše převeze na hlavní sběrné místo do Lipníku,“ řekla Martina Kopecká z krnovské školy.

Do Afriky poputují i dětské hračky

Z krnovské základní školy se však nepovezou jen zdravotnické potřeby, ale také pytle s hračkami, které na škole zbyly z loňské sbírky. „Loni jsme sbírali pro změnu hračky pro africké děti. Dva pytle se nám ale nepodařilo odvézt, proto je pošleme teď. Doufejme, že se vše panu Sedláčkovi vejde do auta, protože tentokrát jsme toho vybrali opravdu hodně,“ prozradila spokojeně Martina Kopecká. Dodala, že se sbírkami na pomoc chudým zemím rozhodně nekončí a do budoucna se určitě do nějaké takové akce znovu zapojí.

Pokud se chcete také zapojit do sbírky, kterou vyhlásil školní parlament Základní školy Dvořákův okruh v Krnově, můžete kontaktovat Martinu Kopeckou na telefonu 554 612 676 nebo e - mailem: kopecka@zs1krnov.cz. Autolékárničky můžete do školy nosit ještě do konce příštího týdne.

>> POZNÁMKA DALIBORA OTÁHALA

O marnotratnosti a věcech pomíjivých

Kdyby tak vždy šly zužitkovat na první pohled jakoby už nepotřebné věci, jako je tomu v případě starých autolékárniček. Ale to chce nápad a někoho, kdo se tomu věnuje. A najít cestu pro onu věc od toho, kdo už ji nechce k tomu, kdo o ni stojí a jemuž ještě může sloužit k užitku.
Jsou sice inzeráty, bazary, internetové burzy, recyklační dvory, sběrné suroviny a kontejnery na separovaný odpad. A třeba i charity, kde se dá leccos odevzdat a předat potřebným. Ale stále je to málo.
Asi před dvěma lety zemřel jeden můj známý. Měl jen sestru, která nebyla odtud. Pomáhal jsem jí vyklízet jeho pronajatý byt, který musela rychle uvolnit. Vzala si po něm pár věcí, spíš na památku, ale co s tím zbytkem, s nábytkem, koberci a dalším vybavením? Kam by to měla dát, svůj byt má zařízený, nemá to jak odvézt a kde uskladnit, tady nikoho nezná…
Nakonec nezbylo, než objednat velkoobjemový kontejner a vše vyhodit. Něco si ještě při vynášení pobrali sousedé, nebo kolemjdoucí vytahali z kontejneru. Ale přes to ve stoupě skončila třeba pěkná obývací stěna, postel, stůl, židle, křesla a další věci.
Ten pocit marnosti si pamatuji dodnes. Ani ne tak způsobený tím, že to vše skončilo na skládce, ale tím, jak je po odchodu člověka vše najednou zbytečné, k ničemu, nepotřebné, navíc. Jak všechny ty věci ztratily smysl, protože odešel člověk, který je užíval a jemuž sloužily. Zůstaly po něm jak memento. Nejprve to byl zařízený byt a jak jsme odnášeli jednu věc po druhé, pustl, jakoby se rozevíraly brány do nicoty. Nakonec zůstaly jen prázdné místnosti a holé stěny. A trocha prachu v koutech.

Autor: Markéta Charousková

28.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnov – Rožnov 5:3
5

Krnov si zápas zbytečně zdramatizoval, ale nakonec vyhrál

Ilustrační foto.

V souboji nováčků se radoval Rýmařov

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

/FOTOGALERIE/ Během voleb do poslanecké sněmovny se k urnám dostavilo mnoho mladých lidí, kteří v předchozích volbách ještě hlasovat nemohli. Podle odpovědí mladých voličů z Rýmařova šli k volbám, protože jim není lhostejné, kdo bude sedět v příští vládě a jakou politiku povede Česko jak vnitrostátně, tak vůči Evropské unii.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení