Od 1. října v Bruntále platí, že na akcích pořádaných městem musí stánkaři používat vratné kelímky. Město tak chce přispět k lepšímu životnímu prostředí. 

„Očekáváme výrazné zlepšení problému s nepořádkem na veřejných prostranstvích, stejně jako je tomu již ve městech, která se touto problematikou taktéž zabývala, a zavedení tohoto opatření kvitují. Dále reagujeme na nové podmínky vyplývající ze směrnice Evropského parlamentu a Rady EU 2019/904 ze dne 5. června 2019,“ řekl místostarosta Bruntálu Martin Henč. Evropská směrnice se snaží omezit plastové výrobky na jedno použití a snížit jejich nepříznivý dopad na životní prostředí.

Návštěvník akce v Bruntále při objednání pití ve stánku dostane nápoj ve vratném zálohovaném kelímku, při koupi dalšího pití namísto použitého dostanou nápoj v čistém kelímku – a po dopití nakonec kelímek odevzdá stánkaři, který mu vrátí zálohované peníze.

„Vratné kelímky jsou nejen ekologickým řešením, ale i věcí k praktickému užití, neboť mají klip, díky němuž se snadno nosí. V neposlední řadě jsou hygienické, odolné a bezpečné, udržují nápoj teplý, nebo naopak studený. Kelímky budou k mání v různých velikostech a s různými potisky,“ uvedl mluvčí města Jiří Ondrášek.

Poprvé by měli zákazníci dostat nápoj ve vratném kelímku na Večerním běhu Bruntálem v pátek 11. října. Další akcí bude rozsvícení vánočního stromu v pátek 29. listopadu a pak na Setkání u Vánočního stromu ve dnech 11. a 12. prosince.

Lokomotiva Malý Štokr se 10. října rozloučila se svým parním kotlem. Rám lokomotivy zůstal v Krnově a kotel se vydal na cestu do Kolína. Tam ho čeká generálka.
Parní lokomotiva Malý Štokr se rozloučila se svým kotlem