Vlaky Stadler GTW zatím známe jen z německých Deutsche Bahn, ale v dohledné době by mohli moderní svezení poznat také cestující na regionálních tratích Olomoucka. Vlaky Stadler GTW koupily České dráhy v Německu.

„Minulý týden se prvních pět představilo v Praze, dalších sedm je připraveno v Německu. Čeká je nejen periodická oprava, ale i modernizace. Nový bude audiovizuální informační systém, orientační majáky pro nevidomé, wi-fi, elektrické zásuvky i čalounění sedadel,“ uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

České dráhy minulý týden přivezly z Německa prvních pět vlakových jednotek Stadler GTW. Jezdit by mohly v Olomouckém kraji, a také z Jeseníku do Krnova.Zdroj: České dráhyPo roce 2020 by nás mohly tyto zánovní klimatizované jednotky poprvé svézt na trase ze Šumperka anebo z Jeseníku do Krnova. Jde o stejné vlakové jednotky, o kterých uvažoval RegioJet pro provoz v Ústeckém kraji.

České dráhy vyjednaly obchod za 190 milionů korun bez DPH. Nyní bude záležet hlavně na Zastupitelstvu Olomouckého kraje, zda v dubnu podpoří nasazení těchto komfortních vlaků německého výrobce Stadler Pankow na regionální trati.

V závěru letošního roku skončí dlouholetá smlouva s Českými drahami a v regionech se vybírají firmy, které zajistí dopravu na konkrétních tratích a úsecích.

„Jednáme s více dopravci, také s Českými drahami. Požadujeme obměnu vozového parku. Už nechceme, aby nám na regionálních tratích jezdily padesátileté soupravy,“ uvedl náměstek olomouckého hejtmana Jan Zahradníček, který má ve své gesci dopravu.

Českým drahám se podařilo koupit od Deutsche Bahn celkem 12 souprav.

„Pokud se s Českými drahami domluvíme na podmínkách po roce 2020, tak všechny tyto soupravy by měly jezdit v Olomouckém kraji,“ sdělil Zahradníček.

Klimatizované nízkopodlažní německé motorové jednotky by pak byly nasazeny na regionální tratě. Pět vlaků by mělo jezdit ze Šumperka do Jeseníku, pět na Krnov a dvě jednotky by vozily cestující na Hané mezi Olomoucí a Drahanovicemi.

České dráhy potvrdily, že mají zájem o nasazení dvanácti klimatizovaných jednotek výrobce Stadler Pankow.

České dráhy minulý týden přivezly z Německa prvních pět vlakových jednotek Stadler GTW. Jezdit by mohly v Olomouckém kraji, a také z Jeseníku do Krnova.Zdroj: České dráhyČeské dráhy minulý týden přivezly z Německa prvních pět vlakových jednotek Stadler GTW. Jezdit by mohly v Olomouckém kraji, a také z Jeseníku do Krnova.Autor: České dráhy

„Je předčasné hovořit o podrobnostech, ale vlaky by mohly jezdit na pravidelných spojích hlavně v rámci uceleného provozního souboru Jesenicko,“ uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík s tím, že v nejbližších týdnech bude vypsáno výběrové řízení na firmu, která opravu a modernizaci provede.

Přestože jde o zánovní vlakové jednotky, díky jejich modernizaci cestující na vybraných tratích zažijí o třídu vyšší kvalitu služeb než doposud.