Srubové městečko, které již několik let vyrůstá u Dívčího Hradu a jehož investorem je příjemce nejrůznějších dotací, klub Stonožka patřící pod Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, navštívila včera společně s komisí rady ostravského magistrátu pro handicapované děti a mládež také Jaroslava Wenigerová, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje.

Srubové městečko je budováno podle amerického vzoru, aby bylo přizpůsobeno potřebám dospívajících lidí s mentálním postižením. V roce 2000 byl rozpočet na vybudování městečka šest milionů korun. Dnes tato částka přesahuje čtrnáct milionů korun a stále roste. „Je pravdou, že zejména kvůli nedostatku financí se výstavba srubového městečka o pár let prodloužila. S úřady se na Osoblažsku jedná velmi dobře a všichni nám vychází vstříc. Letos by měl být dobudován třetí srub,“ řekl za Stonožku Jan Pucher.

Neziskovce se podařilo sehnat mnoho sponzorů, bez nichž by byl projekt nerealizovatelný. „Dřevo na sruby máme zadarmo a když uvážíme, že jeden srub spotřebuje více než sto kubíků dřeva, tak je to opravdu velkorysý dar. Vrty i betonáž byly udělány stejně jako sruby jen za režijní náklady specializovaných firem,“ informoval Pucher.

Komise z ostravského magistrátu přijela do Dívčího Hradu jelikož i město Ostrava přispívá každoročně na vybudování tohoto zařízení. Letos se jednalo o částku čtyři sta tisíc korun. Náměstkyně hejtmana Jaroslava Wenigerová je členkou této komise. „Když se podívám na projekt, tak je z mého pohledu v této době na úrovni fantazie. Je tady nádherná příroda a pokud se podaří dodržet původní záměr projektu, tak to tady bude skvělé. Jsem ale velká realistka a vím, že je nutné se při podobných záměrech držet při zemi. Můj pocit je takový, že si tito lidé vzali moc velké sousto. Přesto chci věřit, že srubové městečko bude realizováno,“ uvedla Jaroslava Wenigerová.

Dalším členům komise se nelíbí odklad s vybudováním třetího srubu a prodloužení lhůty do kolaudace. „Pro děti to tady rozhodně nyní vhodné není, protože je to opravdu stavba. Jsem tady již potřetí a když jsem tu byl poprvé, tak jsem měl pocit jako většina z kolegů. Letos se ale naše komise rozhodla poskytnout Stonožce čtyři sta tisíc korun na to, aby mohlo dojít ke kolaudaci. Ta ale pravděpodobně neproběhne. Proto se musíme rozhodnout, jakým způsobem budeme podporovat srubové městečko do budoucna, aby se projekt dotáhl do konce,“ sdělil Pavel Zvolánek, předseda komise.

Členové komise přislíbili v závěru setkání další finanční podporu tomuto projektu. „Přestože je nyní část areálu rozestavěná, tak věřím, že příští rok tady budou prví děti na pobytech. Děkuji všem našim štědrým sponzorům a také Magistrátu města Ostravy za stálou důvěru a podporu,“ dodal Jan Pucher.