O sedmiměsíční srnčí mládě se starají už několik týdnů manželé Křenkovi ze Stránského. Lízu, jak je pojmenovali, z lesa přinesli turisté, kteří si mylně mysleli, že je opuštěná.

„Spojila se s námi paní, která o nás četla nějaký článek a u něj byla fotografie z loňského roku, kde jsme krmili srnce Juráška z dětské lahve. Občas se k nám dostávají různá zvířata poraněná či jinak postižená. Lízu dostala paní od turistů, kteří ji donesli z lesa, jako opuštěnou,“ vyprávěla Vladimíra Křenková a dodala: „Jelikož již mládě osahali a patřičně politovali všemi nemožnými a nezodpovědnými způsoby, Lízu již nebylo možno vrátit zpět do lesa.“

Také žena, které zvíře přinesli, srnčeti příliš nepomohla. Měla je ustájené v koupelně na kluzké dlažbě, což se podepsalo na dalším růstu mláděte.

Špatně se mu vyvinuly klouby a nebylo vůbec vedené k samostatnosti. Ven se během půl roku podívalo jen několikrát. Když si žena uvědomila, že další péči o Lízu nezvládne, obrátila se na Křenkovy.

Ti si mládě odvezli a ustájili na své farmě ve Stránském. Nejprve museli zvíře uklidnit, neboť změna prostředí jej vyvedla z míry.

„Líza po příjezdu k nám velmi rychle získala jistotu na nohou i díky nutné korekci paznehtů, kdy bylo postupně odstřiženo asi pět centimetrů. Ostatní naše zvířata, hlavně jalovice Jitka, jí ukázala, jak si sama má utrhnout trávu. Dnes začíná být Líza samostatná a zvyká si na pobyt venku i bez našeho dozoru,“ uvedla Křenková, jež mladičkou srnu učila i přežvykovat.

„Celou dobu neměla ty správné bakterie, které zvířata nutí přežvykovat. Teď už teda začala. Učili jsme ji to tak, že jsme jí ruku oslintanou od ovce dávali do tlamy. Je to normální způsob, to se tak dělá,“ prozradila Křenková.

Zda se srnka vrátí zpět do přírody, zatím není jisté. Jsou známy i případy, kdy si zvíře natolik zvyklo na lidi, že už se mu nepodařilo začlenit se do svého přirozeného prostředí.

„Snad se to povede. Je to sázka do loterie. Někdy se nám návrat do přírody povede, jindy to končívá tragicky. Chceme jen takto postiženým zvířatům dát šanci,“ dodala Křenková.

(zup)