Někoho potěšit, projevit mu svou úctu, poděkovat, vyjádřit podporu… To bylo u rozhodnutí dětí z výtvarných kroužků a vedoucích Střediska volného času Bruntál vyrobit srdce a darovat je. A zapojit se tak do celostátní akce nazvané Srdce s láskou darované.

Nejtěžší možná bylo zvolit, kdo si srdce, symbol lásky, zaslouží v Bruntále od dětí nejvíce. A kdo ho také možná nejvíc potřebuje. Minulý týden v úterý 16. ledna si v aule Petrina v Bruntále srdce převzali dva lidé, Petr Beck a tatínek Karličky Sokolové.

„My jsme dlouhou dobu zvažovali, kdo by si to v Bruntále zasloužil, a myslíme si, že by si to zasloužila spousta lidí, ať už jsou to hasiči, učitelé, lékaři,“ vyprávěla ředitelka Střediska volného času Bruntál Jana Franková.

Volba nakonec padla na devadesátiletého Petra Becka, čestného občana města. „Je držitel Řádu Tomáše Garrigua Masaryka prvního stupně a je první občan Bruntálu, který takto vysoké státní vyznamenání obdržel,“ připomenul starosta Petr Rys minulé úterý při předávání srdce.

Petr Beck si přebírá srdce od bruntálských dětí.Zdroj: DENÍK / Dalibor Otáhal

Jako druhá byla zvolena malá Karlička Sokolová, kterou kvůli zdravotnímu postižení provází od narození nelehký životní úděl. Vyrovnává se s ním s láskou a mimořádnou obětavostí svých rodičů, Tomáše a Milušky Sokolových.

Srdce pro Petra Becka bylo zhruba metr vysoké a plné symbolů, jeho okraje byly vyvedeny v barvách české vlajky a vlajky města Bruntálu. Na srdci byl rok založení Bruntálu 1213 a rok narození Petra Becka 1927, který je od mládí s Bruntálem pevně spjat.

Tomáš Sokol dostal od dětí pro svou dceru obraz se spoustou srdíček, každé bylo vyrobené z jiného materiálu, z kamínků, koření, knoflíků, mušliček… Každé dítě, které srdíčka vyrábělo, přidalo i svůj vzkaz.

„Děláme to proto, abychom udělali Karličce radost. Srdíčka jsem vyráběla z papíru a vymalovávala pastelkami a z žaludů, kukuřice a těstovin,“ uvedla například osmiletá Alena Humpulová. Srdce vyráběly děti pod vedením Jany Zieglerové a Michaely Klepancové.

Vyrobená a darovaná srdce v celé republice bude hodnotit porota, v níž sedí například režisér a herec Jan Schmid či herci Jiří Lábus, Martin Dejdar a Jan Jiráň. Nezávisle na hodnocení poroty bude od 5. února do 15. března probíhat hlasování na stránkách www.srdceslaskou.cz. Tam mohou lidé podpořit bruntálské srdce.